آشنایی با سبک فرنچ کانتری

سبک های دکوراسیون داخلی متنوعی وجود دارد از جمله سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک بوهو، سبک روستیک، سبک مینیمال و همچنین سبک کانتری. سبک کانتری نیز به دو زیر مجموعه سبک آمریکایی و فرانسوی تقسیم شده است.

با شناخت و جمع آوری اطلاعات از هر کدام از این سبک های ذکر شده این امکان برای ما فراهم می شود که در هنگام طراحی، انتخاب و یا تغییر دکوراسیون منزل سبک هم راستا با سلیقه و مناسب مان را بکار بگیریم؛ در ادامه به بررسی یکی از این سبک های پرطرفدار منزل به نام سبک فرنچ کانتری می پردازیم با این هدف که یک شناخت کلی و مفیدی را از این سبک پیدا کنیم.

 

سبک فرنچ کانتری (French Country) به چه معنایی است؟

ریشه کلمه کانتری که برای دکوراسیون استفاده می شود به خانه کلبه ای و روستایی اشاره دارد. سبک فرنچ کانتری در واقع سبکی است که دکوراسیون داخلی از طریق الگو برداری از منازل روستایی فرانسوی انجام می شود و لازم بذکر است که از پرطرفدار ترین سبک های اروپایی به شمار می رود.

این سبک خانه ای برای شما تصویر سازی می کند در میان دشتی سرسبز و پر گل با لوازم چوبی قدیمی با فضایی آرامش بخش، گرم و پرطراوت.

اما مهم ترین ویژگی این سبک استفاده از وسایل کهنه و نوستالژیکی است که تاریخ طولانی را پشت سر گذاشته اند البته می توان از وسایلی که به طور نمادین اینگونه ساخته شده اند هم استفاده کرد.

به طور کلی در این سبک از مواد و نقش های طبیعی استفاده می کنند، وسایل و جزئیات با منشا طبیعی انتخاب می شوند و در چیدمان و طراحی به میزان نور خورشید دریافتی بیشترین توجه را می کنند تا بیشترین نور را دریافت کنند.

همه ی این نکات است که سبب شده این سبک با روح و روان انسان ارتباط خوبی برقرار کند و حس شادی و طراوت را در درون او پدید آورد.

 

مشخصه های اصلی در سبک فرنچ کانتری

اگر ویژگی های زیر به سلیقه ی شما نزدیک است و بنظرتان دکوراسیون داخلی منزل جذاب و زیبایی را برایتان می سازد پس سبک فرنچ کانتری برای شما مناسب و ایده ال است.

استفاده حداکثری از نور خورشید، بکارگیری از مواد و متریال طبیعی مانند چوب و سنگ در کف و یا سقف منزل، وسایل حصیری، فرش کتان، مبلمان چوبی قدیمی و منبت کاری شده اکثرا به رنگ های گرم و خاکی، کوسن های حجیم، پارچه های گلدار، استفاده از وسایل قدیمی یا عتیقه و رنگ و رو رفته و استفاده از وسایل و تزئینات از جنس برنج به خاطر بهتر بازتاب کردن نور.

نقش نور در سبک فرنچ کانتری

به نور در این سبک اهمیت فراوانی می دهند به این دلیل که محیط را روشن می کند؛ حس گرمی و تمیزی را از محیط اطراف به ما می دهد و صد البته سبب برجسته نشان دادن هر چه بیشتر وسایل و اکسسوری های موجود در خانه می شود.

به همین دلیل از لوسترهای شیک و باشکوه و یا وسایل روشنایی دیگری از جمله آباژور ها استفاده فراوانی می شود.

مبلمان مورد استفاده در سبک فرنچ کانتری

مبلمان این سبک بیشتر پتینه کاری شده اند و ظاهری قدیمی دارند، خطوط منحنی و طرح های ظریف از دیگر ویژگی این مبلمان است. چوب های طبیعی مانند چوب درخت گردو و چوب ماهون از پیشنهاد های عالی برای این سبک هستند. در رنگ چوب ها بیشتر رنگ های روشن را توصیه می کنند. همچنین از مبلمان حصیری و یا ساخته شده از چوب بامبو نیز استفاده می کنند.

بهترین ترکیب رنگی برای این سبک رنگ های آبی و سفید، قرمز و سفید، سبز و سفید و یا ترکیب رنگ های پاستلی با سفید است.

از روش هایی که به ما در انتخاب یک ترکیب رنگی زیبا و دلپذیر در این سبک کمک می کند نگاه کردن به رنگ آسمان، خورشید، درختان و گل و گیاهان است تا بتوان از ترکیب رنگی مناظر طبیعی پیش رویمان بهترین ایده را بگیریم.

کوسن های حجیم و رنگی که بر روی مبلمان قرار می گیرد از پارچه هایی از جنس کتان یا پنبه هستند که برای این سبک بسیار مرسوم اند. این پارچه ها با طرح های گلدار، راه راه و شطرنجی از زیبا ترین و محبوب ترین کوسن های مبلمان به سبک فرنچ کانتری به شمار می روند.

لازم به ذکر است که همه ی این موارد باعث می شوند تا فضا را بیشتر به حس و حال طبیعت نزدیک کنیم و ارتباط بین محیط درون و بیرون خانه را بیشتر ایجاد کنیم.

 

 

 

طراحی دیوارها در سبک فرنچ کانتری

از دیگر جزئیات مهم در این سبک ویژگی دیوارها است که از پر نقش ترین مشخصه های یک منزل به سبک فرنچ کانتری می باشد. در این سبک می توان به وجود گچ بری ها، منبتکاری ها و رنگ های به کار گرفته شده ی ملایم بخصوص رنگ سفید اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که برای بیشتر نشان دادن المان های طبیعت و پرانرژی نشان دادن فضا از کاغذ دیواری های رنگارنگ با طرح های گلدار نیز استفاده می کنند. در کنار این ها معمولا در کنار پنجره های بلند، طاقچه های پهن و عمیقی نیز به چشم می خورند که با برش های زیبا و با قرار گرفتن گلدان و گل روی آنها جذابیت زیادی را ایجاد کرده است.

 

اکسسوری و تزئینات مورد استفاده برای سبک فرانچ کانتری

همان طور که قبلا اشاره شد از ویژگی های اصلی این سبک استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه است. ظروف و وسایل کهنه و فرسوده که نشان دهنده ی تاریخ و قدمت زیاد آنها هستند.

وسایل چوبی قدیمی و رنگ و رو رفته از جمله کتابخانه های بزرگ، بوفه و ویترین و یا کابینت و میز آشپزخانه که رنگ چوبی و طبیعی دارد و اصالت خود را حفظ کرده اند.

لوستر، آینه هایی با نقش های حکاکی شده که اغلب از جنس فلزی هستند، جزئیات دکوری مانند سبد های بافته شده، اکسسوری های چوبی، سفالی و یا ظروف چینی.

تابلو های نقاشی با موضوعات تاریخی. شومینه های سنگی به عنوان یک اصل بسیار تاثیر گذار که معمولا دیوارهای اطراف آن سرامیک یا سنگ هستند.

استفاده از همه ی این ها به این خاطر است که هدف سبک فرانچ کانتری در دکوراسیون منزل رسیدن به حس قدمت و اصالت به دور از اشرافی گری است.

 

 

 

در آخر ما به عنوان عضو جدایی ناپذیر طبیعت همیشه نیازمند انرژی و حس آرامش، طراوت و شادی ساطع شده از طبیعت هستیم. سبک فرنچ کانتری با ویژگی هایی که برای منزل ایجاد می کند از جمله نور فراوان، مواد طبیعی چوبی، سنگی و … و همچنین ترکیب رنگی های سرچشمه گرفته شده از طبیعت برای وسایل از جمله سبک هایی است که بیش از بقیه این حس ها را برای زنده نگه می دارد.

موکت خارجی
موکت اروپایی
چمن مصنوعی
موکت سالن آمفی تئاتر
موکت اداری
موکت هتلی
موکت مسکونی
موکت ضد اشتعال
موکت با کیفیت