انتخاب رنگ مناسب موکت برای فرش ایرانی

 چنین ایده هایی را از روی کاتالوگ های خارجی پیدا نمی کنید زیرا این طراحی مخصوص ایرانی هاست. ما دوست داریم کف خانه را با موکت پوشش دهیم و یک فرش زیبای ایرانی را نیز در وسط اتاق پذیرایی، پهن کنیم. آیا می دانید چگونه رنگ فرش و موکت را ست کنید؟

انتخاب رنگ مناسب موکت برای فرش ایرانی

در آلبوم موکت های جدید، همه نوع رنگی پیدا می کنید از رنگ های خنثی گرفته تا رنگ های سرد و گرم برای نصب در منزل مناسب هستند. برای اینکه فرش به زیبایی تمام، دیده شود لازم است تا رنگ موکت با زمینه فرش هماهنگی داشته باشد. در تولید فرش از چندین رنگ نخ استفاده می شود اما رنگ اصلی و قالب، معیار اصلی است. در حقیقت رنگ موکت را بدون توجه به طرح می توانید با در نظر گرفتن همین رنگ زمینه انتخاب کنید. بعضی رنگ ها مکمل و برخی دیگر متضاد یکدیگر هستند. به کارگیری صحیح رنگ ها در کنار یکدیگر، تناسب دکوراسیون را بیشتر می کند و خانه شیک و لوکس تر دیده می شود. 

رنگ موکت برای فرش قرمز

فرش های زمینه لاکی یا قرمز طرفداران زیادی دارند. به عقیده خیلی ها، فرش سنتی باید زمینه قرمز باشد. اتفاقا قرمز رنگ مورد توجه دکوراتیوها هم هست. از ویژگی های رنگ قرمز اینست که نگاه ها را به خود جذب می کند. قرمز از رنگ های پر جنب و جوش و هیجانی است. با استفاده از این فرش های زیبا می توانید روح تازه ای در فضای تکراری، ایجاد کنید.

اگر فضای کوچکی در اختیار دارید در به کارگیری رنگ قرمز دقت کنید، این رنگ گیرا و چشم نواز، فضا را اندکی کوچکتر نشان می دهد. از طرفی فرش قرمز به فضا گرما می دهد بنابراین در اتاق هایی که نور کمی دارند و آفتاب گیر نیستند می توانید از قالیچه لاکی ( قرمز) استفاده کنید. برای اینکه تاثیر قرمز روی فضا کنترل شود رنگ موکت را از رنگ های روشن تر انتخاب کنید.

ترکیب رنگ موکت برای فرش آبی

فرش آبی و آبی فیروزه ای در طرح های متنوعی تولید شده است. برخی از طرح ها دارای نخ آبی بیشتری هستند و زمینه به طور یک دست، آبی خوشرنگی دیده می شود. برای اینکه فرش اتاق پذیرایی دائم سُر نخورد می توانید کف پذیرایی را موکت سرتاسری پهن کنید سپس یک قالیچه خوشرنگ روی موکت، پهن کنید. به این ترتیب حتی قالیچه های سبک نیز روی زمین سر نمی خورند و ثابت سر جای خود قرار می گیرند.

آبی از رنگ های سرد و آرامش بخش است.  فرش زمینه آبی نوعی معنویت و احساس مثبت را در فضای داخلی ایجاد می کند. آبی ذهن را تسلی می دهد و برای کاهش استرس و تنش، فواید زیادی دارد.

با فرشی به رنگ زمینه آبی می توانید اتاق را بزرگ تر و دلبازتر از قبل نشان دهید. تنها مشکل دکوراسیون آبی اینست که فضای داخلی تحت تاثیر سردی آبی قرار می گیرد و پس از مدتی، فضا کمی کسالت بار می شود. استفاده زیاد از رنگ آبی در فرش، مبلمان، رنگ دیوارها و پرده ها توصیه نمی شود. برای اینکه تعادل رنگی در فضا حفظ شود از ترکیب رنگ موکت با فرش آبی نهایت استفاده را ببرید. توناژ خکستری تیره و روشن، قهوه ای تیره و رنگ های گرم هارمونی خوبی با رنگ آبی دارند.

ترکیب رنگ موکت با فرش کرم

کرم از رنگ های گرم و خنثی به حساب می آید که از تناژ زرد تا مایل به سفید در آن وجود دارد. برای ست کردن موکت با فرش کرم هیچ مشکلی ندارید. تقریبا همه رنگ ها با کرم، هارمونی ایجاد می کند. طیف رنگ های مکمل و متضاد هر دو برای ست کردن با کرم، ایده آل هستند. حتی اگر یک موکت کاملا هم رنگ با زمینه فرش را نیز انتخاب کنید به هیچوجه آزار دهنده نیست و از نگاه کردن به آن، خسته نمی شوید. 

 

دکوراتیوها کرم را رنگ همه کاره می دانند زیرا توانایی ترکیب با هر رنگ دیگری را هم دارد. برای اتاق های کوچک از فرش های زمینه کرم استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر دیده شود.

فرش کرم در دو طیف رنگی روشن و تیره موجود است. بهترین رنگ موکت برای فرش کرم روشن، درجات تیره تر رنگ کرم تا قهوه ای است. برای فرش های کرم با زمینه تیره تر می توانید از موکت کرم با یکی دو درجه روشن تر استفاده کنید. این ترکیب رنگی فوق العاده است و کف ساختمان را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان می دهد. ست کردن فرش کرم با رنگ شتری و صورتی نیز بسیار جذاب و خیره کننده است. تازه عروس ها می توانند فرش کرم را با موکت صورتی روشن ست کنند به این ترتیب یک دکوراسیون رویایی خواهند داشت.

انتخاب رنگ موکت برای فرش سورمه ای

رنگ سورمه‌ای به دلیل آرامشی که دارد از رنگ های محبوب در دکوراسیون داخلی منازل است. فرش های زمینه سورمه ای در مدرن جلوه دادن دکوراسیون، غوغا می کنند. بدون تردید سورمه ای از رنگ های قوی و تاثیرگذار است ولی در نظر بگیرید که این رنگ لوکس، اندکی تیره است و نمی توانید با موکت های تیره رنگ آن را ست کنید. استفاده زیاد از رنگ های تیره، خطای دید ایجاد می کند و سقف کوتاه تر و دیوارها نزدیک به هم دیده می شوند. به این ترتیب ابعاد اتاق از اندازه واقعی اندکی کوچک تر نشان داده می شود. 

اگر فضای خانه نورگیر خوبی دارد و در رنگ دیوارها و مبلمان، تناژ رنگ روشن زیادی به کار رفته با انتخاب فرش سورمه ای فضا متعادل می شود. اما در بقیه موارد می توانید یک موکت رنگ روشن و خنثی را برای کاهش قدرت سورمه ای، نصب کنید. طیف رنگی خاکستری، فیلی، طوسی روشن با سورمه ای همخوانی زیادی دارد.