برای رفع بوی بد موکت یا فرش چه کار کنیم؟

چه عواملی باعث ایجاد بوی بد میشود؟

قضای حاجت

برخی از شما بچه خردسال یا حیوان خانگی دارید که به‌طور آزاد روی موکت‌ها و فضای منزل رفت‌وآمد می‌کنند. نوزادان هنوز به درک درستی از زمان قضای حاجت نرسیده‌اند؛ به‌همین دلیل گاهی ممکن است کار خود را روی موکت تازه و تمیزتان انجام دهند.

این موضوع همچنین برای کسانی که پت یا حیوان خانگی دارند نیز صادق است. به‌ویژه حیواناتی که هنوز تربیت نشده‌اند، هر مکانی از خانه و روی موکت را برای رفع نیاز خود انتخاب می‌کنند.

ماندن ادرار و مدفوع انسان یا حیوان روی کفپوش بوی بسیار ناخوشایندی ایجاد می‌کند که لازم است با روش‌های خاصی اقدام به رفع بوی بد موکت کنید.

رطوبت کف خانه

در مواردی که موکت شما کاملا تمیز است اما بوی ناخوشایندی دارد، باید برای پیدا کردن منشاء بو کف اتاق را بررسی کنید. ایجاد رطوبت به هر دلیلی، مانند ترکیدن لوله یا نشتی آب سبب نم کشیدن موکت و در نتیجه ایجاد بوی بدن آن خواهد شد.

ریختن مایعات

یکی دیگر از دلایلی که موجب تصاعد بوی بد از موکت می‌شود، ریختن مایعات و خیس شدن قسمتی از موکت است. آب مایعی بی‌بو است که ریختن آن روی موکت مگر در مواردی که مقدار آن بسیار زیاد باشد و کل موکت را خیس کند، دلیلی برای ایجاد بوی بد نیست.
اما اگر پس از ریختن آب نتوانید قسمت‌های خیس شده را با عبور جریان هوا خشک کنید، نم باقی‌مانده در زیر موکت پس از مدتی فضای خانه را آکنده از بوی بد خواهد کرد.

از سوی دیگر مایعاتی که رنگ و بو دارند، مانند آب خیارشور، قهوه، چای و آب ترشی، بلافاصله پس از ریخته شدن روی فرش بوی بدی ایجاد می‌کنند که تا زمان پاک شدن کامل از بین نمی‌رود.

ریختن مواد غذایی

رفع بوی بد موکت در اثر ریختن مواد غذایی و چربی‌ها یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که می‌تواند سبب آزار و اذیت شما شود. مواد غذایی و به‌ویژه چربی‌ها پس از ریخته شدن روی موکت به‌سرعت به تاروپود آن نفوذ می‌کنند و پاک کردن آن‌ها بسیار مشکل است.

اگر نتوانید آثار مواد غذایی ریخته شده روی موکت را به‌طور کامل پاک کنید، بوی بد آن فضای داخلی خانه یا آشپزخانه را فرا می‌گیرد. حتی ممکن است محل مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و حشرات موذی باشد.

همچنین خاکستر به‌جا مانده از سیگار نیز از دیگر علل ایجاد بوی ناخوشاید از موکت به‌شمار می‌رود.

 شستشوی نادرست

تلاش برای رفع بوی بد موکت تنها در اثر ایجاد آلودگی‌ها نیست، بلکه گاهی روش اشتباهی که برای شستشوی موکت خود انتخاب می‌کنید نیز باعث در این موضوع تاثیر دارد.

به‌طور مثال اگر پس از شستن موکت در خانه یا توسط قالیشویی‌ و قبل از خشک شدن کامل نم، موکت را در کف خانه پهن کنید، به‌علت نبود جریان هوا رطوبت به لایه‌های زیرین نفوذ کرده و ماندن آن بوی بسیار بدی تولید می‌کند.

موکت نو

گاهی پس از خرید موکت نو و پهن کردن آن در خانه بوی نو بودن در کل فضا پخش می‌شود که برای برخی از افراد آزاردهنده است.

منشاء بو در این مورد کثیفی یا ریختن یک ماده بودار نیست، بلکه گاهی خود مواد اولیه به‌کار رفته در بافت موکت بوی نامناسبی دارند. این موضوع بیشتر در کفپوش‌های بافته شده با مواد نفتی یا بازیافتی صادق است.

برای رفع بوی بد موکت چه کنیم ؟

برای تمیزی و پاکیزگی خانه و رفع بوی بد موکت یا حتی فرش که گاهی باعث کلافگی اهالی خانه می‌شود می‌توان از چندین راهکار استفاده کرد تا بوی نامطبوع از بین برود. برای انتخاب بهترین روش رفع بوی بد موکت و فرش همراه ما باشید.

در ابتدا مشخص کنید کثیفی از منشائی پیدا شده است. این بو از ادرار است یا غذاهای ریخته شده بر روی فرش و موکت و حتی مایعاتی که هنگام نوشیدن اشتباهاً روی زمین ریخته شده‌اند. برای از بین بردن بوی بد موکت یا فرش نیاز به آموزش رفع بوی بد موکت به صورت تخصصی ندارید، فقط کافی است چند راهکار ساده را امتحان کنید. جوش‌شیرین و روغن دو ماده خوب برای از رفع بوی موکت و فرش هستند. این مواد طبیعی بوده و از قدیم برای از بین بردن بوی نامطلوب استفاده می‌شدند.

آموزش رفع بوی بد موکت یا فرش

برای استفاده از جوش‌شیرین باید مقداری از این ماده را روی قسمت از فرش یا موکت که بوی نامطلوبی دارد بریزید. بعد از چند دقیقه جوش‌شیرین را با فرچه یا دستمال بر روی قسمت کثیف بکشید. گفته می‌شود بهتر است 24 ساعت این ماده روی فرش یا موکت بماند و سپس آن را جارو کرده و با دستمالی نم‌دار محل کثیفی را حسابی تمیز کنید. اگر بوی ایجاد شده موکت یا فرش شما ناشی از انواع مایعات باشد این بهترین روش رفع بوی بد موکت یا فرش برای شما خواهد بود. 

همان‌طور که میدانید رایحه اسطوخودوس رایحه‌ای دل‌نشین دارد و یکی از خواص مهم آن علاوه بر رایحه آرام‌بخشی است. بعد از شستشوی موکت و فرش می‌توانید از این نوع رایحه خوشبو به آن‌ها بزنید و لذت ببرید. گیاهانی مانند صندل، رز، سدر و … نیز از خانواده هستند و می‌توانند رایحه خوبی به محیط ما بدهند.

در ادامه آموزش رفع بوی بد موکت یا فرش باید به شما بگوییم بهتر است استفاده از سرکه سفید را نیز امتحان کنید. یک قاشق سرکه سفید را با لیوان آبی مخلوط کرده و با کمک اسپری آن را روی محل موردنظرتان بپاشید. ۱۵ دقیقه زمان دهید و سپس با کمک اسفنج و شامپوی بچه‌ای ، موکت یا فرشتان را بشورید.

روغن بوی بد را از بین می‌برد!

استفاده از روغن برای بوی بد موکت یا فرش همان‌قدر که تعجب‌برانگیز است پرفایده نیز هست. بهترین روش رفع بوی بد موکت یا فرش از ایام قدیم روغن بوده و با استفاده از آن اثری از لک و بو روی محل موردنظر شما باقی نخواهد ماند.

روغن را با جوش‌شیرین ترکیب کرده و روی محل موردنظرتان بمالید این نوع روغن از برگ و گل اغلب تهیه می‌شود و می‌توانید آن را به‌راحتی تهیه کنید. روغن گل رز یا حتی یاسمن و … را از عطاری‌ها تهیه کرده و سپس با جوش‌شیرین مخلوط کنید. این مخلوط لازم است شب تا صبح روی محل کثیفی بماند تا حسابی پاک‌سازی شود و بعد از آن می‌توانید با جارو محل را تمیز کنید. روغن‌ها بسیار فرار هستند اگر تمیز کردن شما طول می‌شود باید چندین بار آن را تکرار کنید.

بهترین روش رفع بوی بد موکت یا فرش استفاده از بخارشور است که این روزها در اکثر خانه‌ها وجود دارد. بخارآب داغ سبب تبخیر مایعات بد بو شده و محل کثیفی از ریشه تمیز خواهد شد. برای اطمینان می‌توانید از روغن‌های خوشبو نیز بعد از بخارشور استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از بخارشور به صورت مکرر توصیه نمی‌شود زیرا امکان دارد بخار داغ به تاروپود فرش و موکت آسیب وارد کند.

برای رفع بوی فرش بوراکس را امتحان کنید

ماده‌ای غیر سمی به نام بوراکس جزو نمک‌های قلیایی بوده و با استفاده از آن می‌توانید بوی بد فرش و موکت را از بین ببرید. بوراکس را روی محل موردنظر بپاشید و فقط 30 دقیقه به آن فرصت دهید. فراموش نکنید که باید بعد از این مدت جاروبرقی بکشید و برای بیشتر شدن تأثیر این پودر در صورت نیاز می‌توانید از روغن نیز استفاده کنید.

گاهی بدون دلیل نیز بعد از شستشوی فرش یا موکت بوی بعدی به مشام می‌رسد. یکی از دلایل این موضوع خوب آفتاب نخوردن موکت یا فرش است و برای جلوگیری از این مشکل بهتر است برای مدت‌زمان مناسبی فرش یا موکت را جلوی آفتاب پهن کنید. برای از بین بردن این نوع بو نیز جوش‌شیرین، چای خشک و رایحه‌های روغن‌های مختلف که پیش از این به آن‌ها اشاره شد، استفاده کنید.

برای از بین بردن بوی ادرار حیوانات چه کنیم؟

اگر شما طرفدار نگهداری از حیوانات در خانه هستید شاید برای شما پیش آمده باشد که ادرار آن‌ها روی فرش یا موکت بریزد و بوی بدی بگیرند. برای رفع بوی بد فرش یا موکت ناشی از ادرار حیوانات باید مراحل نسبتاً سختی را بگذرانید، زیرا این نوع بوها بسیار ماندگار هستند.

بهتر است این نوع بوها را با سرکه سفید و جوش‌شیرین ببرید و در آخر اگر باز حس کردید بو از بین نمی‌رود از روغن‌های خوشبو استفاده کنید. فراموش نکنید که البته هر بو یا کثیفی را نمی‌توان در خانه از بین برد و بهتر است موکت یا فرش را به قالی‌شویی‌ها بسپارید تا به‌طور کامل از شر کثیفی و بوهای نامطلوب خلاص شوید.