شست و شوی موکت! از صفر تا صد 🙂

از شستشوی موکت چه میدانید؟ تمیزی برای سلامتی تمام افراد لازم است و تمام لوازم و وسایلی که از آنها استفاده می‌کنیم نیاز دارند تا هر چند وقت یک‌بار تمیز شوند تا اول اینکه زیبایی خود را حفظ کنند و دوم اینکه سبب آسیب رساندن به سلامتی ما نشوند.

کشف کلیدهای انتخاب بهترین کفپوش برای خانه

درست است که بهترین راه‌حل سپردن موکت‌ها به قالی‌شویی است، اما شما هم می‌توانید با دقت بیشتر موکت‌ها را در متراژهای کوچک‌تر در خانه بشورید و لازم نباشد هزینه زیادی بپردازید.

آموزش شستشوی موکت در منزل

درست است که بهترین راه‌حل سپردن موکت‌ها به قالی‌شویی است، اما شما هم می‌توانید با دقت بیشتر انواع موکت‌ ها را در متراژهای کوچک‌تر در خانه بشورید و لازم نباشد هزینه زیادی بپردازید یا حتی آسیب ببینند. برای اینکه شستشوی موکت در منزل باید ابتدا آموزش شست و شوی موکت در منزل را خوب بدانید.

برای آموزش شست و شوی موکت در منزل باید ابتدا نحوه شستشوی صحیح موکت را بدانید. در نظر گرفتن فضای مناسب برای این کار لازم است و فضای شما باید آب کافی برای شستشو را در اختیار شما قرار بدهد. قبل از شست و شوی موکت بهتر است گردوغبار را از روی آن بتکانید. این کار را با جاروبرقی یا تکاندن موکت می‌توانید به‌راحتی انجام دهید و موکت را آمده شستن کنید. اگر می‌خواهید موکت را بتکانید این کار را به‌آرامی انجام دهید تا آسیبی به تاروپود آن وارد نکنید.

نحوه شست و شوی صحیح موکت

 • برای شستشوی موکت بخصوص شستشوی موكت تايل لازم است از رنگ ندادن آن مطمئن شوید. برای اینکه پارچه سفیدی روی موکت بکشید تا از رنگ ندادن آن مطمئن شوید. اگر پارچه شما کمترین رنگی گرفت بهتر است شستشوی آن را به دست قالی‌شویی ماهری بسپارید.
 • از شامپو فرش مناسبی برای شستن موکت نیز می‌توانید استفاده کنید. آبی که قرار است با شامپو فرش مخلوط شود بهتر است ولرم باشد. به قلیایی نبودن شامپو فرش توجه داشته باشید، زیرا این مواد الیاف موکت را از بین می‌برند و در اصطلاح پوسیده می‌شود. از پودر صابون و مایع ظرف‌شویی نیز می‌توانید برای تمیز شدن موکتتان استفاده کنید. این مخلوط برای موکت‌هایی که کثیفی زیادی دارند نیز مناسب است و اگر موکت شما زیاد کثیف نیست و لکه خاصی ندارد می‌توانید از محلولی رقیق با آب استفاده کنید.
 • اگر سطحی که بر روی آن موکت می‌شورید، شیب‌دار باشد مناسب‌تر است، زیرا آب از موکت راحت‌تر خارج می‌شود و تاروپود بر اثر نم‌دار ماندن نمی‌پوسند.

توصیه ی آرتنوس

شستن موکت‌ها با فرچه‌های زبر کار مناسبی نیست و مخصوصاً اگر مواد شوینده شما اسیدی نیز باشد.

شست و شوی موکت! از صفر تا صد :)

برای خشک شدن موکت باید فضای بازی را برای پهن کردن آن انتخاب کنید. البته بهتر است موکت را مستقیماً روبه روی آفتاب پهن نکنید. در ضمن آویزان کردن موکت برای ساعت‌های زیاد به تاروپود آن آسیب خواهد زد. استفاده از وسایل گرم کننده و حرارتی نیز برای سلامتی موکت به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. 

کشیدن برس به‌آرامی روی موکت پس از خشک شدن آن سبب می‌شود تا طرح‌های موکت جای خود برگردند و شکل زیبای آن‌ها مانند روز اول شود. 6 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا موکت خشک شود و شما نباید روی آن در این بازه زمانی راه بروید و حتی وسایل روی آن بگذارید.

شست و شوی موکت! از صفر تا صد :)

استفاده از سرکه سفید، مایع ظرف‌شویی یا حتی جوش‌شیرین !

یکی از راه‌حل‌های خوب برای شستشوی موکت در منزل

 

برای شستشو می‌توانید تمامی این مواد را با آب گرم رقیق کنید. برای این اینکه رنگ و ظاهر موکت‌ها را حفظ کنید آن‌ها را هفتگی جاروبرقی بکشید و لکه‌زدایی کنید و برای شستشوی کلی و اساسی هم هر 12 تا 18 ماه کافی است.

 

کشیدن برس به‌آرامی روی موکت پس از خشک شدن آن سبب می‌شود تا طرح‌های موکت جای خود برگردند و شکل زیبای آن‌ها مانند روز اول شود. 6 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا موکت خشک شود و شما نباید روی آن در این بازه زمانی راه بروید و حتی وسایل روی آن بگذارید.

نحوه شست و شوی صحیح موکت

 •  برای شستن موکت‌های قدیمی جاروبرقی بکشید و بعد، مقداری جوش‌شیرین روی موکت بپاشید و بعد از مدت کوتاهی موکت را جاروبرقی بکشید و با ترکیب سرکه سفید و آب موکت را بشورید. علائم و فرورفتگی‌های موکت را می‌توانید با حوله مرطوب و قرار دادن اتوی داغ روی محل برای یک دقیقه از بین ببرید.

  یکی از محصولات معجزه‌آسا برای شستن موکت و فرش جوش‌شیرین است. این ماده برای پخت‌وپز، شست و شوی موکت در منزل، ضدعفونی کردن محیط و… استفاده می‌شود. این ماده ارزان‌تر از شامپو فرش برای شما خواهد بود و در ضمن با محیط‌زیست نیز سازگار است. این ماده مفید لکه‌ها را از بین می‌برد و از همه مهم‌تر با بوی نامطبوع موکت مقابله می‌کند

  شستن موکت با استفاده از جوش‌شیرین بسیار راحت است. مقدار جوش‌شیرین را روی موکت یا حتی محل‌هایی که لکه شده‌اند بپاشید و بعد جار بکشید و موکت را بشورید. پاک‌کننده‌های خانگی دیگر به الیاف موکت، آسیب می‌رسانند و در ضمن نمی‌توانند بوی نامطبوع موکت یا فرش‌ها را نیز از بین ببرند.

 • برای شستن موکت‌های قدیمی جاروبرقی بکشید و بعد، مقداری جوش‌شیرین روی موکت بپاشید و بعد از مدت کوتاهی موکت را جاروبرقی بکشید

   

  اگر می‌خواهید اثر جوش‌شیرین برای از بین بردن لکه‌ها بیشتر شود، از آب استفاده کنید و بگذارید تا جوش‌شیرین روی موکت‌ها حداقل سه ساعت بماند تا آلودگی و بوی نامطبوع آن از بین برود. با استفاده از جاروبرقی یا جاروی معمولی نیز می‌توانید جوش‌شیرین‌ها را ببرید و موکت را در پایان آبکشی کنید.

 • شست و شوی موکت برای زیبایی و مطبوع بودن آن وقت‌گیر نیست و فقط کافی است اصول آن را بشناسید.

  آگاهی داشتن از هر کاری سبب می‌شود دچار مشکلی نشوید و آن کار را به نحو درست آن انجام دهید. جارو کشیدن به‌موقع موکت و استفاده از شوینده‌های مناسب کمک می‌کند تا عمر موکت و فرش به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. پس این کار را با دقت انجام دهید و اگر از لحاظ جسمانی این کار به صورت دقیق و خوب نمی‌توانید انجام دهید، بهتر است کار را به کاردان آن بسپارید.

#tilecarpet #tilecarpets #carpet #carpets #carpetlovers #blue #pink #interior #interiordesign #interiør #interiores #interiorstyling #معماری #معماری_داخلی #دکوراسیون_منزل #دکوراسیون #دکوراسیون_داخلی #دکوراسیون_خاص #دکوراسیونداخلی #موکت #موکت_تایل #موکت_خارجی #موکت_ساده #موکت_مسکونی #موکت_اداری #موکت_هتل #دیزاین_منزل #دیزاین_داخلی