عمر مفید چمن طبیعی چقدر است؟

چمن طبیعی

عمر مفید چمن طبیعی چقدر است یا چمن طبیعی چقدر می تواند زنده بماند؟ اگر به تازگی چمن طبیعی داخل حیاط خانه کاشته اید ممکن است این سوال را بپرسید زیبایی چمن طبیعی تا چند وقت ماندگار است؟ چمن علاوه بر زیبایی بسیار خاص، باعث خنک شدن هوا و تامین رطوبیت بیشتر خاک می‌شود. همچنین گرد و غبار خاک را به دام می‌اندازد و از فرسایش خاک به خوبی جلوگیری می کند. مهم تر از همه، چمنزارها جایی است که شما و حیوانات خانگی تان می توانید خارج از خانه بازی کنید و اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن رقم زنید.

در ادامه به اصول کاشت چمن طبیعی می‌پردازیم:

اولین قدم؛ بهبود بخشیدن PH خاک:

در اولین قدم برای کاشت چمن طبیعی زیبا، آزمایش PH خاک است. خاک باید کمی اسیدی باشد. در این صورت لازم است کمی آهک روی خاک بپاشید. شما می توانید با کمک یک تست PH، سطح مواد مغذی خاک را آزمایش کنید و بهترین راه حل را برای تنظیم PH خاک در نظر بگیرید.

 

چمن مصنوعی_پارک_مدرسه_روف گاردن

انتخاب بهترین نوع چمن؛ متناسب با آب و هوای منطقه

چمن ها از نظر آب و هوایی به میزان آب و مواد مغذی مشخصی نیاز دارند و هر کدامشان میزان تابش مورد نیازشان متفاوت می باشد. پس قبل از خرید بذر چمن حتماً به شرایط رشد آن توجه ویژه ای داشته باشید.

آبیاری عمیق؛ اما نه خیلی زیاد

آبیاری کامل چمن باعث مقاوم تر و سخت تر شدن چمن در برابر خشکسالی می شود. ریشه ها عمق بیشتری پیدا می‌کند. اما تعداد دفعات آبیاری باید یک برنامه ریزی دقیق انجام شود. بهترین زمان آبیاری مجدد زمانی است که چمن کامل خشک شده باشد.

کاشت چمن

برای کاشت باید بهترین مکان حیاط را در نظر بگیرید تا چمن به خوبی رشد کند. آب و هوای منطقه روی رشد چمن طبیعی بسیار تاثیرگذار است. بعد از انتخاب بهترین مکان، ابتدا لایه سطحی خاک را خرد کنید تا نرم و زهکشی آن به راحتی انجام شود. برای نرم شدن خاک از روی شخم زدن استفاده کنید. در این مرحله، فراموش نکنید سنگ، چوب و دیگر چیزهای اضافه را از خاک جدا کنید. سپس دانه های روی سطح خاک پخش و با کمک خاکپوش از آن محافظت کنید. در آخرین مرحله هم آبیاری بذرها را فراموش نکنید.

اجرای پروژه ی چمن مصنوعی واقع در زمین ورزشی آقای تقی پور_آستارا

شرایط سخت نگهداری چمن طبیعی

مراقبت از چمن طبیعی هزینه‌های بالایی برای محیط زیست دارد. مهم ترین مسئله پیش رو، آبیاری و کوددهی آن است. درصد مصرف آب چمن طبیعی بسیار بالاست و باید به صورت مرتب آبیاری شود تا طول عمر مفید آن افزایش پیدا کند. همچنین تغذیه مناسب چمن موجب ماندگاری بیشتر آن می شود.

در ادامه با اقدامات لازم برای نگهداری چمن طبیعی آشنا می شوید:

چمن زنی کنید، اما خیلی کوتاه نه

چمن زنی یکی دیگر از اقدامات مهم برای داشتن چمن طبیعی زیبا و سالم است. اما باید در زمان مناسب انجام شود. برش بیش از حد چمن ها ریشه چمن را سطحی می کند و باعث خشک شدن سریع تر خاک می شود. سطح هوادهی چمن نیز کاهش پیدا می کند.

 به طور کلی، ارتفاع مناسب چمن باید بین ۲ الی ۳ سانتیمتر باشد.

نظارت بر چمن طبیعی

برای ماندگاری بیشتر چمن طبیعی باید به طور مداوم به آن نظارت داشته باشید و در صورت نازک شدن قسمتی از چمن، برای پر کردن آن از تغذیه استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید، با تغییر آب و هوا روند نگهداری چمن را نیز تغییر دهید.

نور و اکسیژن کافی

فرش طبیعی سبز برای زیبایی بیشتر به نور و اکسیژن کافی نیاز دارد و بدون این دو نمی تواند زندگی کند.  به همین دلیل، این نوع چمن تنها در فضای باز قابل کاشت است.

دیگر اقدامات لازم برای حفظ و افزایش طول عمر مفید چمن طبیعی شامل موارد زیر است:

  • به صورت مرتب از نظر آفات بررسی شود.
  • پیشنهاد می کنیم در مسیرهای پرتردد از سنگ فرش یا سنگریزه استفاده کنید تا نیاز به پرکردن منظم آن نباشد.
  • چمن را از کاهگل زیاد به دور نگه دارید. کاهگل بیش از حد مانع رسیدن آب و مواد مغذی به ریشه گیاه می شود و از هوادهی مناسب جلوگیری می کند.
  • هرگز در ابتدای رشد چمن مصنوعی، چمن زنی را انجام ندهید. چرا که در این مواقع ریشه گیاه در سطحی ترین حالت ممکن قرار دارد.

به نظر شما نگهداری از چمن طبیعی سخت نیست؟؟؟

موکت خارجی
موکت اروپایی
چمن مصنوعی
موکت سالن آمفی تئاتر
موکت اداری
موکت هتلی
موکت مسکونی
موکت ضد اشتعال
موکت با کیفیت