عواملی که باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی میشوند!

چه عواملی بر تغییر رنگ چمن مصنوعی تاثیر می گذارد؟

 

عوامل مختلفی باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی می شود. اما در کنار آن کیفیت چمن مصنوعی و نحوه نصب آن روی این قضیه تاثیر گذار است.

بنابراین در اولین مرحله برای جلوگیری از عدم تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی باید از محصول با کیفیتی استفاده کنید و از متخصصین حرفه ای در این زمینه برای نصب کمک بخواهید.

 

همچنین رفتار فیزیکی و عملکرد شما روی کیفیت چمن مصنوعی موثر خواهد بود.

این مشکل در نسل اول چمن های مصنوعی بسیار مشاهده می شد که محصولات مختلف همگی بعد از قرار گرفتند در زیر نور خورشید زیبایی رنگ و شفافیت خود را از دست می‌دادند.

 

اما حالا با روی کار آمدن چمن مصنوعی های با کیفیت که تشخیص شان از نظر ظاهری با چمن طبیعی بسیار سخت است و در برابر عوامل خارجی و تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم اند.

 

تغییر شکل چمن مصنوعی و در آخر تغییر رنگ دادن

شکستگی و له شدن گره های چمن مصنوعی سبز مستقیم روی ظاهر و زیبایی چمن تاثیرگذار است. به محض فشردگی و قرار گرفتن وزنه های سنگین یا تردد بیش از حد، چمن ظاهر طبیعی خود را از دست می دهد.

مهم ترین عامل تاثیرگذار بر روی این قضیه الیاف می باشد.

مخصوصاً هنگامی که الیاف تحت شرایط محیط قرار گیرد، تخریب شکل چمن بیشتر خواهد بود.

 

همچنین دو عامل مهم رطوبت و دمای هوا به شدت تخریب الیاف می افزاید.

تاثیر رطوبت در تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی

برای ساخت چمن مصنوعی از انواع الیاف چمن مصنوعی استفاده می شود که دو نوع رایج آن، پلی اتیلن و پلی پروپیلن است.

 

هر دوی نوع به صورت ساختاری در برابر آب مقاوم هستند. بنابراین هیچ واکنشی در برابر آب نشان نمی دهند.

اما غافل از این که آب بعد از تبخیر شدن رسوبات و املاح خود را روی سطح الیاف باقی می گذارد. این رسوبات به مرور زمان روی هم انباشته می شود و ترکیبات متعددی شکل می گیرد. حتی ممکن است بر اثر رسوبات انباشته شده ترکیبات شیمیایی گوناگونی رخ دهد که این ترکیبات باعث تغییر رنگ دادن چمن مصنوعی در مدت زمان کوتاه و سپس تخریب چمن خواهد شد.

 

 

 

تاثیرات دما در تغییر شکل چمن مصنوعی

کاهش یا افزایش دما روی چمن مصنوعی سبز بسیار تاثیرگذار است و سرما به عنوان یکی از عامل های تاثیرگذار روی چمن مصنوعی شناخته می شود. مطمئنا تا به حال تاثیرات سرما روی اجسام و لباس های مختلف را دیده اید.

 

دمای بسیار پایین و شدید موجب خشک شدن گره های چمن مصنوعی می‌شود و احتمال شکنندگی الیاف چمن مصنوعی را افزایش می دهد. بنابراین گره ها خیلی راحت در برابر کوچکترین فشار ظاهر و زیبایی خود را از دست می دهد. از طرفی گرم شدن هوا موجب نرم شدن بیش از حد الیاف چمن مصنوعی می شود که کاهش استحکام و مقاومت آن در برابر نیروهای وارد شده را شاهد خواهیم بود.

 

درصورت متحمل شدن گرمای بیش از حد چمن مصنوعی خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را به مرور زمان از دست می دهد.

حال اگر در محیطی که بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد است، زندگی می کنید باید نسبت به انتخاب نوع الیاف توجه ویژه داشته باشید.

 

 دو عامل اصلی تغییر رنگ چمن مصنوعی

علت تغییر رنگ چمن مصنوعی به دو دلیل است. دلیل اول در تماس بودن با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی و دلیل دوم، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید.

آلودگی هوا، تشکیل شده از مواد شیمیایی فراوان

یکی از عوامل در تماس بودن چمن مصنوعی با مواد شیمیایی می شود، آلودگی هواست. آلودگی هوا تاثیرات بدی روی چمن مصنوعی دارد و از گازهای اشتعال، سوخت های هیدروکربنی مشتق از نفت، بنزین و گازوئیل و صنایع سنگین تشکیل می شود.

تمام این موارد به خاطر نور خورشید و رطوبت موجود در هوا با یکدیگر ترکیب شده و خاصیت اسیدی یا بازی رخ می دهد. در آخر هم تغییر رنگ دادن و از بین رفتن الیاف در دراز مدت شاهد خواهیم بود.

 

تغییرات رنگی چمن مصنوعی در معرض قرار گرفتن در پرتو uv

برای پیشگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی سبز بر اثر نور خورشید باید از محصولی که دارای استانداردهای مقاوم در برابر پرتو uv است، استفاده کنید. این پرتو بخش قابل توجهی از نور خورشید را در بر می گیرد و کاملا نامرئی است. اما به راحتی باعث تخریب ساختار مولکولی بسیاری از مواد می شود.

اقدامات لازم برای جلوگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی

کارهایی که باید یک صاحب خانه برای محافظت از سرمایه خود یعنی چمن مصنوعی انجام دهد، شامل موارد زیر است:

  • اولین نکته این است که در تعمیر و نگهداری چمن مصنوعی کوشا باشید.
  • دومین کاری که باید اجرا کند، شستن مداوم آن است. واضح است، چمن مصنوعی نیازی به آبیاری ندارد. اما برای پیشگیری از تغییر رنگ چمن مصنوعی باید ان را به طور مداوم آبکشی کنید تا از هر گونه گرد و غبار و آلودگی و گرما محافظت شود.
  • ایده بسیار خوبی است که گاهی اوقات وسایل سنگین روی چمن را جابجا کنید. گذاشتن اجسام سنگین به صورت مداوم باعث فشردگی چمن می شود.
  • همچنین سعی کنید از قرار گرفتن مداوم چمن مصنوعی در برابر نور خورشید جلوگیری نمایید.

با توجه به نگهداری بسیار کم، چمن مصنوعی یک انتخاب عالی برای بهبود محوطه سازی است که سال های بسیاری زیبایی فوق العاده دارد و در دراز مدت موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.