موکت آنتی استاتیک

“سادگی” همان چیزی است که بنیان اصلی سبک دکوراسیون مینیمال « Minimal Decoration Style » را تشکیل می دهد. برخی از کارشناسان، سبک مینیمالیستی را نوعی طراحی داخلی مدرن می دانند، که بر عملکرد و هماهنگی عناصر مختلف در فضا تأکید دارد و به هم ریختگی یا عناصر طراحی غیرضروری را کاهش می دهد تا فضایی راحت و آرامش بخش را تداعی کند.

در دنیای امروز و با پیشرفت چشمگیر ابزارها و وسایل مختلف، به طبع زندگی و مناسبات اداری، آموزشی و…. دستخوش تغییرات  بزرگی شده است و البته که در این میان از تسهیل زندگی بشر و مناسبات مختلف آن نباید غافل شد. قطعا یکی از ابزار هایی که می تواند در دنیای امروز بسیار کاربردی تلقی شود و در بهبود کیفیت زندگی و مناسبات انسان ها نقش اساسی ایفا کند، موکت آنتی استاتیک است.

بررسی آن به عنوان یک ابزار جدید

این نوع از موکت یا کفپوش یا به قول فرنگی ها کارپت، چند سالی است که در مکان های مختلف مورد استفاده انسان ها قرار گرفته است. البته که عمر استفاده و کاربرد آن در ایران کمتر از خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. ولی خب به نظر می رسد که طولی نخواهد کشید که موکت آنتی استاتیک جای خودش را در ادارات، آموزشگاه ها و حتی هتل های کشورمان باز کند.

موکت آنتی استاتیک و میزان شناخت ما از آن

تا همین چند سال پیش اگر از کسی این سوال را می پرسیدید که موکت آنتی استاتیک چیست؟ کمتر کسی یا حتی شاید هیچ کس پاسخی برای این سوال نداشت، ولی خب با گذشت زمان و نیاز به این محصول شناخت همگانی نسبت به این محصول بیشتر شده است، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که هنوز هم بسیار افرادی هستند که هیچ گونه شناختی نسبت به این محصول ندارند و و شاید حتی اسم این محصول هم به گوششان نخورده باشد.

البته شاید بتوان گفت که دلیل مهمی که شناخت عامه مردم نسب به این محصول کم است، این است که این محصول مصارف خانگی ندارد و مشتریان خاص خودش را دارد. یکی از دلایل مهم عدم استفاده موکت آنتی استاتیک در فضای خانه های مسکونی، این است که معمولا در چنین فضایی بار الکتریکی خاصی وجود ندارد. پیشنهاد می شود از انواع موکت اداری تایلی آرتنوس دیدن فرمایید.

موکت آنتی استاتیک

موکت آنتی استاتیک در چه مکان هایی استفاده می شود؟

در این بخش برویم سراغ این سوال مهم که ممکن است برای هرکس می خواهد با موکت آنتی استاتیک آشنا شود، پیش بیاید. موکت آنتی استاتیک در چه مکان هایی استفاده می شود. خب اول اینکه همانطور که گفتیم چنین موکت هایی در هر مکانی که نیاز به کفپوش یا موکت باشد، استفاده نمی شوند. مثلا در فضاهای مسکونی.

کاربرد موکت آنتی استاتیک

  • اتاق های نگهداری و مراقبت های ویژه در مرکز درمانی و صنعتی
  • اتاق های عمل در بیمارستان ها و مرکز درمانی
  • اتاق های اطلاعات و سرور در مرکز و نهاد های مهم و بزرگ
  • آموزشگاه های کامپیوتر
  • آزمایشگاه هایی که در آنها از دستگاه های الکتریکی استفاده می شود
  • انبار ها و اتاق های دارای مواد قابل احتراق و آتش سوزی
  • مراکز مخابراتی و اتاق های پست برق

موکت آنتی استاتیک چگونه کار میکند؟

برای اینکه بدانیم موکت آنتی استاتیک چگونه کار میکند، باید اطلاعات دقیقی در رابطه با این محصول در اختیار داشته باشیم. باید بدانیم از آنجا که موکت آنتی استاتیک ضد الکتریسیته می باشد بنابراین، بار الکتریکی موجود در مکان را می گیرد و سپس تخلیه می کند. معمولا لایه های بیرونی این نوع موکت ها در برابر شوک های الکتریکی و شیمیایی مقاوم هستند. و همچنین سطح آن جوری است که جریان برق ساکن را از سطح موکت به عمق آن انتقال می دهد.

به این نکته مهم هم باید توجه کرد که رطوبت نسبی محیط بایستی بیش از 25 باشد تا موکت آنتی استاتیک جلوی بار و شوکهای الکتریکی را بگیرد. پیشنهاد می شود از جدیدترین مدل های موکت هتلی آرتنوس دیدن فرمایید.

 

موکت اداری آنتی استاتیک

همانطور که می دانیم محیط های اداری تفاوت زیادی با فضای مسکونی و خانه ها دارند. به عنوان مثال خیلی از اداره ها مکان های پر رفت و آمدی هستند و معمولا در آن ها از دستگاه ها و وسایل برقی و الکتریکی زیادی استفاده می شود. یکی دیگر از دلایلی که شاید بتوان گفت موکت آنتی استاتیک برای محیطی اداری مناسب است، این است که معمولا در این مکان ها احتمال آتش سوزی و احتراق وجود دارد.

اما از این نکته هم نباید غافل شویم که شاید موکت آنتی استاتیک برای همه نوع مکان و فضای اداری مناسب و مقرون به صرفه نباشد و خیلی از ادارات معمولی که نه رفت و آمد زیادی در آنها وجود دارد و نه وسایل برقی فراوانی در آنها به کار می رود، نیازی ضروری به این نوع موکت ها نداشته باشند. البته که باید گفت در همین مکان های اداری معمولی هم باید از موکت هایی با دوام تر و با کیفیت تر نسبت به موکت های خانگی بهره برد.

موکت آنتی استاتیک تقریبا تمامی ویژگی های برشمرده در این مقاله را دارد و می تواند گزینه بادوام و با کیفیتی برای این نوع مکان ها باشد. و همانطور که گفتیم یکی از مهم ترین مزایای این موکت ها سازگاری و حمایت آنها از محیط زیست است. این نوع موکت ها طرح ها و رنگ های مختلفی دارند که می توان با توجه به فضای اداری مورد مناسب را انتخاب نمود. البته تجربه نشان می دهد که موکت های تیره رنگ که کمتر چرک و کثیف می شوند، گزینه های مناسب تری برای فضاهای اداری هستند.

موکت خارجی
موکت اروپایی
چمن مصنوعی
موکت سالن آمفی تئاتر
موکت اداری
موکت هتلی
موکت مسکونی
موکت ضد اشتعال
موکت با کیفیت