موکت امنیت ساختمان ها را بهتر می‌کند

میتوان گفت که موکت، نوعی کفپوش میباشد که از لحاظ رنگ جنس و طرح متنوع می‌باشد. موکت‌ها در محیط ‌‌های مسکونی، اداری وسینماها وغیره به عنوان نوعی کف پوش استفاده میشوند و همچنین در طراحی دکوراسیون‌ها نقش بسزایی ایفا می‌کنند. زیبایی و تنوع رنگ ‌‌ها و طرح ‌‌ها از شاخصه بارز موکت می‌باشد وهر فرد با هر سلیقه می‌تواند موکت مورد علاقه و مطابق با سلیقه خویش را انتخاب کند. اما این تنها از ویژگی‌هایی نیست که مردم جامعه را علاقه‌مند به خرید موکت می‌کند بلکه آسانی حمل و نصب راحت موکت از جمله امتیازهایی هست که روز به روز به خریداران وعلاقه مندانش می‌افزاید. اما موضوع اصلی صحبت ما با شما در رابطه با این است که چرا محیط و مکان‌ها با وجود موکت امن تر خواهد بود و خیال هایمان آسوده و با آرامش و اطمینان بیشتر سپری خواهد شد. پس با ما همراه شوید تا به بررسی یک به یک نشانه ها در موکت بپردازیم و آن را زیر ذره‌بین و نگاه تیزبین و نکته بین بررسی کنیم

موکت امنیت ساختمان ها را بهتر می‌کند

با پوشش دهی کف محیط زندگی خود به وسیله موکت، ازشکستن وآسیب رسیدن به هرکدام از اعضای بدن افراد حاضر در محیط خود، چه کودکان که مشغول جست وخیز و بازی هستند و در دنیای بچگی خود غوطه ور بوده و از خطرات اطراف خود غافل هستند و چه سالمندان، که اعضای بدنشان در اثر کهولت سن تحلیل رفته و دیگر قدرت و توان همیشگی را نداشته تا بتوانند از زمین خوردن خود جلوگیری کنند؛ اینجا موکت به کمک آنان می‌آید و به سبب نرمی و لطافت و نوع الیاف و کلفتی آن از وقوع حوادث وحشتناک و دردناک جلوگیری می‌کند. بنابراین استفاده از آن در اتاق هر یک از افراد خانواده مخصوصا کودکان، با وجود طرح ‌‌ها و رنگ های زیبا و متنوع مناسب با سن و سالشان، یک کار هوشمندانه هست که باعث میشود:

  • امنیت آن ها را فراهم کند.
  • به سطح انرژی و روحیه آن ‌‌ها نیز می‌افزاید.  

ضد لغزش بودن موکت

موکت با اینکه برخلاف دیگر کف پوش ها ، تمیز کردنش به نسبت کار راحتی نیست اما مهمترین حسن و ویژگی که دارد ضد لغزش بودن آن است زیرا به کف چسبیده و زیر پای افراد، سر نمی‌خورد و باعث افتادن و آسیب دیدگی نخواهدشد.

پای کودک روی موکت

عایق بودن در برابر گرما و سرما

خریداران موکت، بیشتر باتوجه به نوع جنس و میزان بلندی الیاف آن که باعث ضخامت و کلفتی موکت می‌شود و همچنین نوع آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنند اقدام به انتخاب و خرید می‌کنند. به‌عنوان مثال برای مناطق سردسیر، انتخاب موکت با پرزهای بلند، مانع ورود سرما از کف، به داخل خانه و دیگر فضاها میشود. در نتیجه از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده و در مصرف بیش از حد آن صرفه‌جویی می‌شود. همچنین در مناطق گرمسیر، نیز باید از موکتی استفاده کرد که جنس الیاف آن گرمای کمتری جذب کند و آن را به فضا انتقال ندهد. مثلا مناطقی مثل شمال کشورمان که هوای مرطوب دارند، میبایست موکتی را انتخاب کنند که از بالا آمدن نم و رطوبت جلوگیری کند تا باعث بیماری‌هایی چون رماتیسم وغیره نشود یا اینکه رطوبت موجود به وسایل خانه، مخصوصاً وسایل چوبی آسیب وارد نکند.

عایق صوتی بودن کفپوش موکت

دیگر خصوصیات مهم و بارزی که موکت را در رده وسایل امن، قرار داده است عایق بودن آن نسبت به سر و صدا‌‌های موجود در فضاها و مکان ها است. مخصوصا امروزه که بیشتر افراد در آپارتمان ها دیوار به دیوار یکدیگر زندگی میکنند، استفاده از موکت با الیاف بلند و نسبتا ضخیم، باعث می‌شود که به هنگام راه رفتن وصحبت کردن، یا حتی سر و صدای مهمانان یا افتادن اشیا بر روی زمین، از ارتعاش صدا به دیگر طبقات، جلوگیری شود و آرامش و آسایش ساکنین را بر هم نزند. برخلاف پارکت ها که بعد از مدتی استفاده از آن ‌‌ها، صداهای ناملایمی از آن ها شنیده شده و به قول معروف سوهان اعصاب و روان می‌شود.

ضد میکروب و آلودگی ها

با اینکه موکت ها برخلاف دیگر کفپوش ‌‌هایی چون پارکت، لمینیت یا سرامیک، به سرعت قابل تمیز شدن نیستند اما به علت سبکی  وزن و حمل آسان میتوان آن را راحت شست و آلودگی و گرد و غبار را از آن زدود و پاک کرد. همچنین بر خلاف دیگر کفپوش ‌‌ها که گرد و غبار را به خود جذب نمیکنند، موکت های باکیفیت از معلق ماندن گرد وغبار موجود در هوا جلوگیری کرده و آن‌ها را به خود جذب میکنند و مانع از به وجود آمدن آلرژی وانواع حساسیت ها میشوند.

ضدشکستگی وآسیب به وسایل

واما دیگر مزیت ‌‌های موکت که محیط امنی را فراهم می‌آورد، جنس آن میباشد. از آنجایی که سطح کفپوش موکت ازالیافی درست شده است که همانند فنر عمل می‌کند ونرم و لطیف است، به هنگام افتادن وسایل شکننده روی سطح آن در هر مکانی از جمله فضای خانه، ادارات، اتاق بچه‌ها و… از شکستن آنان در بیشترمواقع ممانعت می‌کند. این مزیت علاوه بر اینکه از ضرر مالی جلوگیری میکند، میتواند از آسیب جسمی وروانی شما نیز جلوگیری کند چراکه ممکن است در هنگام شکستن و خرد شدن اشیا، تکه‌های آن پخش شده و به بدن ما مخصوصا پا که بیشتر در تماس با کف است، جراحت وآسیب وارد کند.

در این مقاله سعی شد به موارد مهمی درباره کفپوش موکت اشاره شود. کفپوش موکت علاوه براینکه از مزایای زیادی برخوردار است و محیط امنی را برای شما عزیزان به ارمغان می‌آورد.