نقش فناوری نانو در بافت موکت

پاک نگه داشتن موکت یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها است.

آلودگی کفش، حیوانات خانگی و یا حتی ریخته شدن مواد مختلف توسط کودک بر روی کف خانه، خوشایند نیست. جارو کشیدن و شستشو می‌تواند مؤثر باشد ولی انجام هر روزه این کار، طاقت‌فرسا است. همچنین با گذشت زمان، میکروب‌ها می‌توانند روی موکت رشد کنند؛ با وجود اینکه قابل تشخیص نیستند. وجود رطوبت نیز می‌تواند سبب پدید آمدن قارچ و کپک شود که سبب ایجاد بوی نامطبوع و فساد موکت خواهد شد. در این شرایط فناوری نانو راهکار ویژه‌ای برای پاکیزگی موکت‌ها دارد!
راهکاری که امروزه برای مقابله با این موارد پیش‌روی تولیدکنندگان اروپایی قرار گرفته تولید موکت به صورت آنتی‌باکتریال است. در روش‌های معمول برای ایجاد ویژگی آنتی‌باکتریال بر روی منسوجات، مواد مؤثر به صورت پوشش بر روی منسوج قرار داده می‌شود. چسبندگی این پوشش به منسوج، دوام و پایداری آن را تضمین می‌کند.

سهولت در  شستشوی موکت‌ها با فناوری نانو


شرکت لانو بلژیک که دارای سابقه‌ای طولانی (بیش از صد سال) در تولید موکت است از چندی پیش اقدام به تولید موکت آنتی‌باکتریال کرده است. در این شرکت برای حل مشکل رشد باکتری بر روی موکت، از مواد آنتی‌باکتریال که اثر همیشگی دارند بهره گرفته می‌شود.
به عبارت دیگر مستربچ آنتی‌باکتریال تولید شده از نانومواد، در مرحله ذوب‌ریسی به پلیمر افزوده می‌شود و در بستر پلیمر قرار می‌گیرد. این روش تولید، پایداری همیشگی اثر آنتی‌باکتریال را تضمین می‌کند.با بهره از این مواد، از رشد باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد جلوگیری می‌شود و بنابراین موکت همیشه پاک خواهد ماند. با داشتن ویژگی آنتی‌باکتریال، نیاز به شستشوی موکت نیز کاهش می‌یابد.

گفتنی است که گسترش روزافزون مصرف موکت در بیمارستان‌ها، مدارس و دیگر سازمان‌ها سبب شده است که ویژگی آنتی‌باکتریال این دسته محصولات بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. جلوگیری از رشد باکتری و کپک در بیمارستان‌ها دارای بیشترین درجه اهمیت است. نیاز به موکت‌های آنتی‌باکتریال امروزه در اتاق‌های بازی، اتاق نقاهت بیماران، اتاق قرنطینه و اتاق‌های هتل نیز بسیار احساس می‌شود. استفاده از محصول دارای این ویژگی برای منزل و آشپزخانه، مکان‌‌های عمومی مانند مساجد و حسینیه، اتاق کودکان و نیز مکان نگه‌داری حیوانات خانگی در حال گسترش است.
موکت آنتی‌باکتریال تولید شده در شرکت لانو دارای استاندارد های روز اروپا است.