یک چمن مصنوعی با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

چمن مصنوعی یک کف‌پوش پرکاربرد برای مکان‌های ورزشی است. چمن مصنوعی توسط ماشین آلات صنعتی و با استفاده از مواد اولیه‌ای نظیر پلی اتیلن تولید می‌شود. به طور کلی استفاده از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی مزایای زیادی دارد. آیا شما با ویژگی‌ چمن مصنوعی آشنا هستید؟

در هنگام خرید، با داشتن اطلاعات کافی در مورد اینکه چمن مصنوعی چه ویژگی‌ هایی دارد می‌توانید یک انتخاب خوب داشته باشید. اگر قصد خرید چمن مصنوعی را دارید این مقاله مخصوص شما است. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد ویژگی چمن مصنوعی فوتبال و ویژگی چمن مصنوعی ورزشی می‌پردازیم. برای آگاهی بیشتر تا پایان با ما همراه باشید.

اگر شما قصد خرید چمن مصنوعی را دارید در وهله اول باید توانایی تشخیص چمن مصنوعی باکیفیت و استاندارد را از دیگر انواع چمن مصنوعی داشته باشید‌. لازمه داشتن توانایی تشخیص انواع چمن مصنوعی کسب آگاهی در مورد ویژگی‌های هر یک از انواع چمن مصنوعی است.

انواع چمن مصنوعی

در خصوص توضیح انواع چمن مصنوعی لازم به ذکر است که چمن مصنوعی را می‌‌توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد. دسته اول چمن مصنوعی تزئینی و دسته دوم چمن مصنوعی ورزشی است.

چمن مصنوعی تزئینی

همانطور که از نام این نوع چمن مصنوعی مشخص است، عمده کاربرد این نوع چمن مصنوعی برای کارهای تزئینی است. از چمن مصنوعی تزئینی می‌توان در تالار‌ها، رستوران‌ها، پارک‌ها و… استفاده کرد. ناگفته نماند از چمن مصنوعی در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی نیز استفاده می‌شود. به طور کلی چمن مصنوعی تزئینی قابلیت استفاده در همه مکان‌ها جز مکان‌های ورزشی را دارد‌.

چمن مصنوعی ورزشی

دسته دوم چمن‌های مصنوعی چمن ورزشی نام دارد. علت نام گذاری چمن مصنوعی ورزشی این است که این نوع چمن قابلیت استفاده شدن در مکان‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها را دارد. در گذشته برای زمین‌های ورزشی از جمله زمین فوتبال از چمن طبیعی استفاده می‌شد. کاشت چمن طبیعی مشکلاتی نظیر آبیاری، کود دهی، سم پاشی و … را به همراه داشت که علاوه بر زمان بر بودن برای باشگاه‌های ورزشی هزینه آور نیز بودند.

کاربردهای چمن مصنوعی تزئینی

 • ستفاده از چمن مصنوعی برای ایجاد فضای سبز و جایگزینی برای کاشت چمن در مکان‌هایی که رفت آمد زیادی دارند، نظیر باغ، باغچه، تالار، نما و….
 • از چمن مصنوعی می‌توان برای تزئین بالکن، تراس، حیاط خلوت و… استفاده کرد‌.
 • یکی دیگر از کاربردهای چمن مصنوعی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده از چمن مصنوعی جایگزین چمن طبیعی در مراکز درمانی، مهد کودک‌ها و… است.
 • چمن مصنوعی تزئینی در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود‌. تنوع رنگ چمن مصنوعی سبب می‌شود تا خریداران حق انتخاب بیشتری داشته باشند.
 • امروزه چمن مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی است. مهمترین ویژگی چمن مصنوعی این است که بسیاری از مشکلات کاشت چمن طبیعی را ندارد. در ادامه به برخی از کاربردهای چمن مصنوعی ورزشی اشاره می‌کنیم.

  • استفاده از چمن مصنوعی به عنوان کف‌پوش در زمین‌های ورزشی نظیر زمین فوتبال، فوتسال، بیسبال، مینی فوتبال.
  • چمن مصنوعی ورزشی مناسب برای زمین تنیس، گلف، هاکی و..
  • چمن مصنوعی مناسب برای پوشیدن سطح زمین دو میدانی و چوگان.
  • چمن مصنوعی علاوه بر دارا بودن قابلیت جایگزینی چمن طبیعی و استفاده در ورزشگاه‌ها این قابلیت را هم دارد که در مکان‌های ورزشی سر پوشیده نظیر باشگاه‌های بدن سازی از آن استفاده شود.

توصیه ی آرتنوس

ویژگی های چمن مصنوعی

 • مهمترین ویژگی چمن مصنوعی ورزشی مقاومت و استحکام چمن در برابر سایش و فشار وارد شده بر اثر تردد و رفت و آمد است. بنابراین هنگام خرید باید به میزان مقاومت چمن مصنوعی مورد نظر توجه کنید تا بعد از گذشت مدت زمان کمی نیاز به تعویض آن نباشد.

از جمله عوامل موثر در تعیین مقاومت چمن مصنوعی تراکم الیاف آن است. منظور از تراکم چمن مصنوعی این است که در هر واحد متر مربع چه تعداد از الیاف چمن مصنوعی وجود دارد. افزایش تراکم چمن مصنوعی رابطه مستقیمی با مقاومت و استحکام آن دارد. به این معنا که هر چه تراکم چمن مصنوعی بیشتر باشد، مقاومت آن هم بیشتر می‌شود. ناگفته نماند افزایش تراکم چمن سبب افزایش قیمت آن نیز می‌شود.

چمن مصنوعی

توجه به ارتفاع چمن مصنوعی دیگر ویژگی چمن مصنوعی فوتبال است.

 • ارتفاع الیاف چمن مصنوعی باید متناسب با محیطی باشد که قصد استفاده از چمن مصنوعی در آن مکان را دارید. به عنوان مثال ارتفاع الیاف چمن مصنوعی که برای زمین فوتبال استفاده می‌شود با ارتفاع الیاف چمن مصنوعی مناسب برای زمین دو میدانی تفاوت دارد.

ناگفته نماند تردد بر روی چمن مصنوعی سبب خوابیده شده الیاف آن می‌شود. بنابراین برای افزایش طول عمر چمن بهتر است آن را در فواصل زمانی منظم فرچه بکشید تا الیاف چمن صاف باایستد‌. 

 • چمن مصنوعی در مقابل تغییرات شرایط آب و هوایی مقاوم است. بارش باران و برف یا تابش مستقیم نور خورشید تاثیری بر چمن مصنوعی ندارد. اگر می‌خواهید چمن مصنوعی با قابلیت ارتجاعی داشته باشید، باید از مواد پر کننده با کیفیت برای پر کردن فضای خالی بین الیاف چمن مصنوعی استفاده کنید. هر چه کیفیت مواد پر کننده بیشتر باشد، چمن مصنوعی قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد.

توجه به جنس الیاف تشکیل دهنده چمن مصنوعی از دیگر ویژگی‌هایی است که هنگام خرید چمن مصنوعی باید به آن توجه کرد. جنس الیاف چمن مصنوعی باید با توجه به نوع کاربری آن انتخاب شود. لازم به یاداوری است که هر چه جنس مواد اولیه تشکیل دهنده چمن مصنوعی بهتر و با کیفیت‌تر باشد، چمن مصنوعی مقاوم تر و با دوام تر می‌شود‌. برای خرید چمن مصنوعی با کیفیت بهتر است از مراکز و فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید‌.

 • سخن پایانی

  به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح در مورد ویژگی چمن مصنوعی پرداختیم. دانستید که چمن مصنوعی یک نوع کف‌پوش ساخته شده از الیافی با جنس پلی اتیلن یا پلی پروپیلن است. کاربرد اصلی چمن مصنوعی برای ورزشگاه‌ها و مکان‌های ورزشی است‌. با این وجود از چمن مصنوعی برای مصارف تزئینی پارک‌، تالار، رستوران و حتی ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود.

#tilecarpet #tilecarpets #carpet #carpets #carpetlovers #blue #pink #interior #interiordesign #interiør #interiores #interiorstyling #معماری #معماری_داخلی #دکوراسیون_منزل #دکوراسیون #دکوراسیون_داخلی #دکوراسیون_خاص #دکوراسیونداخلی #موکت #موکت_تایل #موکت_خارجی #موکت_ساده #موکت_مسکونی #موکت_اداری #موکت_هتل #دیزاین_منزل #دیزاین_داخلی