۵ نکته برای انتخاب موکت اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یا فضایی که در خانه به عنوان فضای نشیمن مورد استفاده قرار میگیرد کانونی ترین فضای یک خانه مخصوصا در خانه های آپارتمانی به حساب می آید. اتاق نشیمن فضایی با کاربرد بالاست که محل تجمع و گفتگوی اعضای خانواده و گفتگوها تماشای تلویزیون و … میباشد. اهمیت بالای اتاق نشیمن سبب میشود که انتخاب موکت اتاق نشیمن به امری مهم تبدیل شود. از طرفی در خانه های آپارتمانی از فضای نشیمن به عنوان اتاق پذیرایی از میهمان نیز استفاده می شود که این موضوع نیز اهمیت این فضا را افزایش می دهد.

با توجه به اهمیت بالای اتاق نشیمن در این مقاله سعی میکنیم نکاتی مهم درباره انتخاب موکت اتاق نشیمن را مورد بررسی قرار داده و راهنمایی خلاصه برای انتخاب بهینه موکت اتاق نشیمن فراهم کند.

در انتخاب الیاف موکت دقت کنید

اولین نکته مهم در خرید موکت اتاق نشیمن یا سایر فضاها انتخاب نوع الیاف موکت است. موکتها را از نظر الیاف میتوان به ۳ گروه کلی تقسیم نمود که عبارتند از :

  • موکتهای تولید شده با الیاف طبیعی (الیاف پشم)
  • موکتهای تولید شده با الیاف مصنوعی
  • موکتهای تولید شده با ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی

هرکدام از این ۳ گروه یاد شده در بالا ویژگی های خاص خود را دارند در ادامه ویژگی هایی کلی از این گروه ها آمده است.

برای مطالعه و آشنایی بیشتر با انواع الیاف موکت ها میتوانید مقاله انواع الیاف موکت را مطالعه نمایید.

موکتهای پشمی

موکت های پشمی موکت های لوکس هستند که به اتاق نشیمن شما شخصیت و وقار می دهند. موکت های پشمی علاوه بر زیبایی دوام بالایی داشته و هنگام راه رفتن احساس نرمی و آرامش را به پاهای شما انتقال می دهند موکت های پشمی همچنین عایق هایی بسیار خوب برای گرما و همچنین سرو صدا هستند.

 موکت با الیاف مصنوعی

امروزه از ۵ الیاف مصنوعی مختلف در تولید موکتها استفاده میشود که عبارتند از:

۱- نایون یا پلی آمید

۲- پلی پروپیلن یا اولفین

۳- پلی استر

۴- اکریلیک

۵- تریکستا

 

موکت های تولید شده از الیاف مصنوعی با توجه به نوع الیاف، ویژگی ها و مشخصات خاصی دارند اما مهمترین نکته ای که موکت های تولید شده از الیاف مصنوعی را از موکت های پشمی جدا میکند این است که این موکت ها بر خلاف موکت های پشمی در معرض خطر پوسیدگی های طبیعی و حشرات قرار ندارند برای مطالعه بیشتر در مورد خواص موکت های تولید شده با الیاف مصنوعی می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

موکت تولید شده با ترکیب پشم و الیاف مصنوعی

با توجه به اینکه موکت های پشمی موکت هایی به نسبت گران ،هستند یکی از راه حل ها برای استفاده از مزایای موکت های پشمی استفاده از موکت هایی با الیاف ترکیبی است در این موکت ها الیاف پشم بصورت ترکیب شده با سایر الیاف ها مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر اوقات این موکت ها از ترکیب ۸۰ درصد الیاف پشم و ۲۰ درصد الیاف نایلون تولید می شوند این ترکیب سبب می شود که شما زیبایی و لوکس بودن موکت پشمی را همراه با دوام و مقاومت موکت نایلونی داشته باشید.

نکته مهم فارغ از اینکه چه نوع موکتی و از چه نوع الیافی برای موکت اتاق نشیمن استفاده می کنید به این نکته دقت کنید که اتاق نشیمن پرترددترین و پر استفاده ترین فضا در یک خانه محسوب میشود و موکت مورد استفاده در این فضا باید نسبت به رفت و آمد بالا مقاوم باشد موکت مناسب برای اتاق نشیمن باید کد و نشان رفت آمد را داشته باشد.

 در انتخاب رنگ موکت اتاق نشیمن دقت کنید

در انتخاب رنگ موکت برای فضای نشیمن باید به نکات فراوانی دقت کرد رنگ کفپوش براحتی میتواند حس شما از فضا را دستخوش تغییر کند رنگ موکت علاوه بر تاثیری که از نظر بصری روی ابعاد فضا دارد نقشی تعیین کننده نیز در میزان تمیز کاری مورد نیاز فضا و همچنین میزان روشنایی و تاریکی فضا ایفا می کند.

در مورد انتخاب رنگ موکت اتاق نشیمن استفاده از یک رنگ خنثی مانند ،طوسی کرم و … به عنوان یک راه حل کلی، پیشنهاد می گردد. انتخاب این رنگ ها برای ،موکت به شما امکان میدهد که براحتی بتوانید مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن را انتخاب کرده و چیدمان راحتی داشته باشد رنگ های خنثی به متعادل شدن کل فضا از نظر بصری کمک ،کرده براحتی با سایر رنگها هماهنگ یا ست میشوند و آلودگیها را نیز به آسانی نشان نمی دهند و نیاز کمتری به تمیز کاری و … دارد.

برای خرید عجله نکنید نمونه ها را به خوبی ببینید

برای خرید موکت مناسب اتاق نشیمن اصلا عجله نکنید سعی کنید از چند فروشگاه و نمایشگاه موکت بازدید کرده و نمونه ها طرحها و رنگهای مختفی را .ببینید از متخصصین موکت مشورت بگیرید و از نظراتشان استفاده کنید.

سعی کنید موکت اتاق نشیمن را با زیر لایه ها نصب کنید

برای افزایش نرمی موکت و نیز افزایش عمر و دوام ،موکت سعی کنید از زیر لایه ها under lay برای نصب موکت ها استفاده کنید. استفاده از زیر لایه ها همچنین در موکت در برابر ضربه ها و فشار ناشی از پایه های مبلمان و محافظت می کند. استفاده از زیر لایه ها احساس نرمی و راحتی موکت در زیر پاها را نیز بسیار افزایش میدهد. علاوه بر اینها استفاده از زیر لایه ها در نصب ،موکت مانند این است که شما از یک لایه عایق اضافی در کفپوش خانه استفاده کرده اید.

 

از نصاب های حرفه ای استفاده کنید

برای اینکه ظاهر موکت کاملا آراسته بوده و نصب آن بخوبی انجام شود حتما از نصاب های حرفه ای موکت استفاده کنید. گرچه در ایران خیلی به نصب موکت اهمیت داده نمی شود ولی واقعیت این است که یک نصب خوب و کامل علاوه بر حفظ ظاهر موکت و فضا عمر و دوام موکت را نیز تضمین کرده و میزان آسیب پذیری آن را کاهش میدهد البته نکته ای که در بالا به آن اشاره شد بیشتر در مورد موکتهای رول صادق بوده و در مورد موکتهای تایل کار بسیار ساده تر است و شما با نصبی آسان تقریبا بی دردسر روبرو هستید.