6 متریال به کار رفته در بافت موکت در سال 2021

برنامه ریزی برای خرید یک موکت جدید برای ایجاد جلوه ای دلپذیر در فضای داخلی شما بسیار مهم است. هر زمان که می خواهید ظاهر خانه خود را تغییر دهید، یک موکت لوکس و شیک اولین قدم است. یک موکت در واقع شخصیت اتاق شما را تعیین میکند. موکت ها در چندین سبک، رنگ، نقش، بافت و مواد وجود دارند.
اکثر فاکتور های انتخاب موکت به سلیقه ی شما بر میگردد، اما در مورد دوام موکت، باید به یاد داشته باشید انتخاب یک متریال مناسب مهمترین نکته ای است که باید به آن توجه کرد. در این نوشته به انواع مواد به کار رفته در بافت موکت در سال 2021 میپردازیم.

 

به طور عمده الیاف به کار رفته در موکت به دو دسته الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تقسیم می شود. الیاف طبیعی شامل پشم، ابریشم، جوت و پنبه است، در حالی که الیاف مصنوعی شامل نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن و اکریلیک است.

پشم

پشم یکی از پرکاربردترین الیاف موکت در سال 2021 برای ایجاد کفپوش های لوکس، نرم و راحت است.پشم یک ماده طبیعی، مجلل، ظریف و بادوام است.موکت هاو فرش هایی که از پشم بافته شده اند، برای افرادی که حساسیت و حساسیت به مواد شیمیایی دارند،بسیار عالی است. اما پشم به عنوان یک الیاف طبیعی، تمایل به سایش و پاره شدن در اثر کپک را دارد. بنابراین، موکت یا فرش پشمی تصمیم خوبی برای مناطق مرطوب و مرطوب نخواهد بود.

و همچنین قیمت بالای کفپوش های بافته شده از پشم نیز یکی دیگر از معایب آن به شمار می آید.

هنگام انتخاب یک موکت برای اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری یا هر منطقه پر رفت و آمد دیگری، الیاف پشم گزینه اصلی، برای انتخاب یک الیاف طبیعی است. این کفپوش بادوام، مقاوم، ضد لک، و سازگار با محیط زیست برای هر سبکی از دکوراسیون منزل است.

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک ماده مصنوعی است و اگر بودجه کمی دارید گزینه ای بادوام و عالی است. رشته های پلی پروپیلن شبیه الیاف پشم هستند، بنابراین از این ماده به عنوان یک جایگزین برای پشم استفاده می شود. موکت ساخته شده با الیاف پلی پروپیلن می تواند به عنوان کفپوش فضای داخلی و فضای باز استفاده شود. فرش های پلی پروپیلن بسیار بادوام هستند، در برابر نور خورشید مقاوم هستند و دچار رنگ پریدگی نمیشوند و در مقایسه با موکت های بافته شده با الیاف طبیعی، به نگهداری کمی نیاز دارند.

برای محیط هایی که رطوبت در آن زیاد است استفاده از یک موکت ساخته شده از الیاف پلی پروپیلن بسیار عالی است، زیرا این الیاف در برابر کپک و رطوبت مقاوم است. علاوه بر این، ضد لک است و به راحتی تمیز می شود، بنابراین اگر بچه یا حیوان خانگی دارید، این الیاف می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. این موکت ها به سرعت در حال محبوبیت هستند و برای مکان های پر رفت و آمد خانه مانند اتاق نشیمن بسیار مناسب هستند. این موکت ها ممکن است دچار کوبیدگی شودند که البته بستگی به پرز موکت دارد.

نایلون

الیاف نایلونی نرم، بسیار بادوام، ضد لکه و مقاوم در برابر سایش هستند. یکی از محبوب ترین و مستحکم ترین مواد فرش در سال 2021 میباشد، فرش های نایلونی به راحتی تمیز می شوند و مراقبت های کمی برای نگهداری نیاز دارند. رشته های نایلونی به راحتی رنگ می شوند و رنگ خود را به طور قابل تحسینی حفظ می کنند. نایلون به سرعت خشک می شود، که آن را به گزینه ای ایده آل برای حمام و فضاهای بیرونی تبدیل می کند. رشته‌های این الیاف دارای خاصیت ارتجاعی بالایی هستند، به این معنی که می‌توانند وزن سنگینی را تحمل کنند و پس از مدت‌ها همچنان فرم خود را حفظ کنند. می توانید موکت نایلونی را زیر مبلمان خود بکشید و وقتی مبلمان را بردارید، موکت دوباره به حالت اولیه باز می گردد. این موکت ها عموماً قیمت متوسطی دارند. ارزان تر از پشم و گران تر از پلی پروپیلن و پلی استر.

در ابتدا، الیاف نایلونی به عنوان جایگزینی برای ابریشم ایجاد شد. جنس نایلونی با حفظ لطافت موکت هر رنگ را به زیبایی نشان می دهد.موکت نایلونی رنگی مجلل را به اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق خواب، حمام یا فضای باز شما می بخشد.

پلی استر

الیاف پلی استر جایگزین مقرون به صرفه ای برای مواد طبیعی هستند. موکت های پلی استر ضد لکه و مقاوم در برابر نور خورشید هستند و رنگ ها و طرح های موکت را برای مدت طولانی حفظ می کنند. الیاف پلی استر شبیه پشم است و عمدتاً در بافت موکت های پرز بلند استفاده می شود.

 فرش پلی استر در صورت قرار دادن مبلمان سنگین روی آن مستعد کوبیده شدن است و آن را به گزینه ای بد برای فضاهای پرتردد تبدیل می کند. اگر موکت پلی استر شما دچار لکه های روغنی شود، پاک کردن لکه ها از رشته های پلی استر کمی سخت تر است.

 

اکریلیک

الیاف اکریلیک به‌عنوان «پشم مصنوعی» نیز شناخته می‌شود، زیرا اکریلیک یک الیاف مصنوعی است که ظاهر و حسی شبیه به الیاف پشم را با قیمت پایین‌تری ارائه می‌دهد. همچنین می توانید رشته های اکریلیک را جایگزینی ارزان برای رشته های پشمی بنامید. رشته های موکت اکریلیک می توانند در برابر الکتریسیته ساکن، لکه ها و رطوبت مقاوم باشند. علاوه بر این، می تواند نور خورشید را نیز کنترل کند و رنگ فرش را برای مدت طولانی حفظ کند. الیاف اکریلیک از دوام بالایی برخوردارند، بنابراین می توانید برای مناطق پر رفت و آمد خانه خود این مورد را انتخاب کنید. این الیاف گاهی اوقات در صورت ریختن مواد شیمیایی روی آن شروع به قهوه ای شدن می کند.

 

چرم

چرم هرگز خارج از دایره ی مد نبوده، و بیشتر طراحان داخلی فرش چرمی را برای مجلل کردن خانه، در سال 2021 انتخاب کرده اند. کفپوشی که با ترکیب چرم، پشم/چرم یا چرم/ویسکوز ساخته می‌شود، بسیار رایج است. این کفپوش ها برای هر نوع سبک داخلی خانه، از سبک سنتی و قدیمی گرفته تا دکوراسیون مدرن و امروزی، عالی هستند. فرش‌های چرمی بسیار بادوام هستند و اگر زمان لازم برای تعویض فرش فرسوده را ندارید بهترین انتخاب برای شما هستند.می توانید آنها را در اتاق نشیمن، اتاق ناهار خوری یا اتاق مهمان قرار دهید تا فضای داخلی آن اتاق ها را ارتقا دهید.