برای فضاهای کوچک از چه مدل موکتی استفاده کنیم؟!

انتخاب رنگ و طرح موکت یکی از مواردی است که باید هوشمندانه باشد، این کار با شناخت برخی اصول محیط مورد نظر امکان پذیر است. دکوراتیوها برای این منظور روش‌های مختلفی را در طراحی وسایل در محیط بکار می‌برند.

استفاده از موکت ساده برای فضاهای کوچک

بسیاری معتقدند که سطوح بزرگ یعنی کف اثر مستقیم بر حس بصری و لمسی در دیزاین میگذارند. استفاده از طرح‌های شلوغ و رنگ تیره بزرگترین اشتباه در دیزاین فضاهای کوچک است. همانگونه که پرده پرطرح تاثیر بدی روی یک اتاق متراژ پایین دارد، موکت با طرح‌های درهم و برهم نیز به همان اندازه در کوچکتر شدن محیط موثر است. استفاده از جادوی طرح‌ها هارمونی بی نظیری به محیط می‌بخشد، این امر آنجا که فضا محدودتر است، مشخص‌تر می‌نمایاند. 

فضاهای کوچک میتوانند شامل خانه باشند یا محیط کار و اگر بخواهید چیدمان آن را بطور منظم بچینید باید در اولین مرحله بررسی کنید که چه وسایلی قرار است در این فضا قرار بگیرد. این وسایل میتوانند شامل میز، صندلی، مبلمان، پرده و … باشند. اگر برای کفپوش، موکت را در نظر گرفته‌اید، از آنجایی که فضای شما کوچک میباشد، ترجیحا باید طرح انتخابی شما ساده بوده و رنگ‌های روشن و خنثی را مورد انتخابتان قرار دهید، البته اگر میخواهید فضای شما بزرگتر بنظر برسد. سعی کنید میان رنگبندی چیدمان و کفپوش موکت هماهنگی ایجاد کنید که حس خوبی را انتقال دهد.

حتما تاکنون با عکس‌های خانه‌های بسیار نقلی در فضای مجازی روبرو شده‌اید! وقتی به آنها مینگرید تمامی بخش‌های آنها چه کف، چه دیوار و سقف، چه وسایل، همه و همه از رنگ‌های روشن و ساده تشکیل شده و شما باورتان نمیشود که آن فضا نهایتا ۴۰ متر باشد، چراکه طرح‌ ساده اثری مطلوب بر محیط گذاشته و باعث بزرگتر به نظر رسیدن آن خواهد شد.

جنس الیاف و ویژگی موکت‌ها

شما برای آنکه بتوانید یک موکت با تمامی ویژگی‌های عالی را برگزینید، با داشتن اطلاعات کافی درباره جنس موکت‌ها و خواص آنها یک فضای حیرت انگیزی ایجاد میکنید و به سلیقه خود آفرین خواهید گفت. موکت‌های طبیعی و مصنوعی با خاصیت‌های ضدلک، ضدحریق، ضدآب، ضدآلرژی، ضدضربه و کوبیدگی، ضد رنگ‌پذیری، عایق صدا و حرارت، ضدالکتریسیته ساکن را میتوانید در بازار پیدا کنید که مطابق نیاز شما باشد. موکت‌های پشمی، پنبه‌ای و کتانی جزو موکت‌های طبیعی هستند. موکت‌های پلی‌پروپیلن، پلی‌استر، پلی‌آمید، تریکستا که بر پایه‌ی نفت و پلاستیک هستند، جزء موکت‌های مصنوعی بشمار میروند.

هریک ویژگی‌هایی دارند که آنرا از دیگری متمایز کرده و در نوع خود منحصر به فرد میگرداند. البته موکت‌های طبیعی قیمت‌های بالاتری نسبت به انواع نایلونی دارند، این موضوع نیز هنگام برآورد هزینه‌هایتان اهمیت دارند. نمی‌توان صددرصد گفت اگر شما یک موکت گران قیمت را به خانه ببرید، سالها دوام داشته وماندگارتر است. شما هنگام خرید میبایست میزان تردد محیط، میانگین سن اعضای خانواده، محل نصب موکت، میزان نور وارده به فضا، نحوه شستشو، وسایل بکار برده شده در محیط و خیلی المان‌‌های دیگر را که در انتخاب جنس موکت حائز اهمیت است را لیست کنید و ببینید واقعا کدام موکت کارایی بهتری را برایتان به ارمغان می‌اورد!

مسلما و مطمئنا در یک محیط خانگی با کفپوش چوب یا پارکت ‌و لمینیت یک موکت پشمی پرزبلند بهترین براورنده نیاز شماست. اما موکت‌های پرزبلند برای دفتر کار که محیطی پرتردد است، مناسب نیستند چون براحتی در اثر رفت‌‌و امد با کفش اسیب می‌بینند. پس حتما نکات گفته شده را رعایت فرمایید. دانستن اینکه ضخامت و تراکم، جنس فیبر، نحوه ساخت آن موکت را که در دوام یک موکت نقش دارند، اهمیت دارد.

طرح و رنگ موکت مناسب

جدای از بحث ارزشمند ماندگاری موکت، به جدال بر سر طرح موکت که یکی از دغدغه‌های خانواده‌هاست، میرسیم. با انتخاب یک طرح ساده خود را از شر طرح‌هایی که ممکن است با محیط‌تان همخوانی نداشته باشند، خلاص کنید. انتخاب طرح‌های ساده در کنار رنگ‌های خنثی بسیار جذاب می‌شوند.

10 رنگ خنثی در دکوراسیون داخلی :

  • کرم
  • بژ
  • شیری
  • استخوانی
  • خاکی
  • طوسی
  • خاکستری
  • صورتی چرک (کالباسی)
  • آبی چرک
  • سبز چرک (سدری)

این رنگ‌ها دست شما را باز میگذارند وانتخاب‌های گسترده‌ای را پیش رویتان نمایان میکند، فقط کافیست یکی از این رنگ‌های روشن خنثی را به محیط دعوت کرده تا جریان انرژی را به زندگیتان حس کنید.

اگر همیشه طرح لایت دوست داشته اید و می خواهید با انتخاب طرحی جدید خود را غافلگیر کنید، قبل از اینکه کفپوش خود را عوض کنید، نمونه‌هایی از هر طرحی که به خانه شما نظم و زیبایی میبخشد را بررسی کنید تا ببینید که یک نقش در اتاق‌های خاص چگونه به نظر میرسد. همچنین ممکن است ابتدا بخواهید یک موکت را در ناحیه‌ای تاریک آزمایش کنید تا متوجه شوید احساس شما نسبت به نقوش خاص در زیر پاهایتان چیست!

لایه بندی یک موکت ساده با فرش طرح‌دار یا جفت شدن موکت ساده با مبلمان‌هایی با پارچه‌های نقش‌دار میتواند تضاد جالبی ایجاد کند. روکش‌های کرم مدرن و مبلمان کلاسیک چوبی تیره‌تر، هر دو میتوانند زیبایی یک موکت ساده را برجسته کنند. همچنین میتوانید از سطوح بازتابنده در اتاق استفاده کنید، آینه‌ها و مبلمان باورنکردنی به نظر میرسند. نصب کاغذ دیواری راه‌راه، پوشش پنجره‌ها و پرده‌‌های خوش نقش ‌و نگار نیز میتواند تضاد جذابی ایجاد کند.

در این مقاله سعی شد علاوه بر تاثیر موکت ساده بر فضاهای کوچک، تاثیر رنگ‌ها در چیدمان و قرار گرفتن تمام المان‌ها کنار هم در یک فضا بررسی گردند. امیدوارم ایم مقاله برای جذاب بوده باشد.