سبک دکوراسیون مونوکروم

دکوراسیون مونوکروم سبز

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست و چرا در میان کاربران جامعه امروز محبوب شده است؟ یکی از المان های اصلی دکوراسیون داخلی خانه ها رنگ ها هستند. رنگ ها قدرت بالایی در نمایش زیبایی دارند و به همین دلیل انتخاب آنها می تواند چالش بزرگی باشد.

دکوراسیون مونوکروم یا استفاده از طرح های تک رنگ یکی از انواع سبک های به کار گرفته شده برای دکوراسیون داخلی خانه ها است که تأثیر بسیار زیادی از زنگ انتخاب شده می گیرد.

برای اینکه بتوانید این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی را به زیبایی هر چه تمام تر اجرا کنید، باید به اصول آن مسلط باشید. در این مقاله سعی کرده ایم تا تمام جزئیات لازم برای این سبک از دیزاین داخلی را برای علاقمندان به مونوکروم ارائه کنیم. همراه شما هستیم.

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟

مونو در لغت به معنی واحد و کروم هم معنی رنگ می دهد. ترکیب این دو کلمه در مونوکروم به معنی تک رنگ بودن است و استفاده از آن برای دکوراسیون داخلی اشاره به استفاده از یک رنگ برای طراحی فضای اتاق دارد.

سبک دکوراسیون مونوکروم اتاق خواب

این یک رنگ بودن می تواند هم به دیوارها و اجزای ثابت اتاق و هم به وسایل داخل آن مربوط باشد. البته در این سبک طراحی داخلی معمولاً از سه طیف رنگ که در پایه یک رنگ هستند، برای ایجاد سایه ها و ایجاد تفاوت های اجزا با هم استفاده می شود تا زیبایی بی حد و حصری برای فضا ایجاد شود.

تن (Tone)، رنگ پایه یا اصلی (Tint) و سایه (Shade) سه جزء اصلی رنگ در این نوع دکوراسیون محسوب می شوند که با قرار گرفتن در کنار هم قرار است زیبا کننده فضای اتاق ها باشند.

این تیره و روشن تر شدن رنگ های در بخش های مختلف است که باعث شده تا سبک دکوراسیون مونوکروم تبدیل به یک سبک محبوب برای دکوراسیون داخلی شود که این روزها در خانه های مدرن و کلاسیک از آن استفاده می گردد، رنگ در دکوراسیون مدرن با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود. نحوه چیدمان و نور محیط از جمله پارامترهای تعیین کننده رنگ غالب دکوراسیون هستند.

سبک دکوراسیون مونوکروم در پذیرایی

فلسفه استفاده از سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟

شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شده که چرا با وجود رنگ های بسیار زیبا و تنوع بالای آنها باید از یک رنگ در دکوراسیون استفاده کنیم؟ پاسخ این سؤال را نیز خود شما در زمان انتخاب همین رنگ ها خواهید داد.

فلسفه استفاده از این طراحی مونوکروم بیشتر کمتر کردن چالش ها و انتخاب یک رنگ زیبا است. در شرایط عادی اگر بخواهید از چندین رنگ برای طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید، بایستی با چالش بزرگی به عنوان ست کردن رنگ ها با هم روبرو شوید که در بسیاری از مواقع نمی توان تمام رنگ ها و با هم ست کرد و چاره ای جز کوتاه آمدن برای کاربر باقی نمی ماند.

در سبک طراحی مونوکروم دیگر خبری از انتخاب رنگ های مختلف نیست و شما با یک رنگ می توانید فضایی کاملاً زیبا و هماهنگ برای خانه خود ایجاد کنید. دیگر خبری از سردرگمی ها برای انتخاب رنگ وسایل مختلف خانه را نیز نخواهید داشت.

دکوراسیون میینیمال در اتاق نشیمن

انتخاب رنگ پایه

در اولین قدم برای پیاده سازی سبک دکوراسیون مونوکروم باید سراغ انتخاب رنگ پایه و رنگ اصلی دکوراسیون خانه خود بروید. با توجه به اینکه برای جذاب تر شدن دکوراسیون باید از سه رنگ هم خانواده استفاده کنید، انتخاب رنگ پایه باید بر این اساس باشد که این سه طیف رنگی در کنار هم زیبایی خاصی داشته باشند.

یکی از اصول طراحی مونوکروم انتخاب رنگ اصلی خانه و اتاق به عنوان رنگ پایه است. به این معنی که اگر قرار بر تغییر رنگ تمام فضای اتاق ندارید، بهتر است رنگ اصلی اتاق را به عنوان رنگ پایه اصلی در نظر بگیرید.

اگر دیوارهای اتاق را از قبل به رنگ آبی در آورده اید، انتخاب این رنگ به عنوان رنگ پایه می تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

پیاده سازی فضای اتاق از وسایل اصلی

بعد از انتخاب رنگ پایه حالا نوبت به انتخاب وسایل اتاق می رسد. جایی که شما باید از قسمت های زیرین و کف اتاق شروع کرده و کم کم به سایر وسایل برسید. انتخاب کفپوش، فرش یا موکت و وسایلی این چنینی باید در اولویت باشند.

با توجه به اینکه خود این قسمت ها می توانند الهام بخش سایر وسایل اتاق باشند، لذا لازم است تا شروع کار خود از انتخاب آنها باشد.

 انتخاب یک تم برای ایده اصلی اتاق

در این مرحله باید ایده اصلی تم اتاق خود را در نظر گرفته و مطابق با آن رنگ های سایر وسایل را انتخاب کنید. برای مثال اگر به دنبال ایجاد یک فضای آرامش بخش هستید، رنگ سفید می تواند تم اصلی رنگ های شما در فضای اتاق باشد.

برای ایجاد تمایز در سایر اجزا نیز می توانید از رنگ های کمی تیره تر استفاده کنید. استفاده از رنگ های متضاد در برخی از قسمت ها باعث می شود تا رنگ اصلی دکوراسیون خانه شما بیشتر تثبیت شده و خود را بیشتر نشان دهد.

هر چند استفاده از رنگ های متضاد با اصول اولیه این سبک طراحی داخلی سازگاری ندارد، اما با اضافه شدن برخی رنگ ها در اندازه های کوچک می توان زیبایی چنین فضایی را بهتر نمود. خم کردن قوانین و اصول سبک مونوکروم با استفاده از این دست از رنگ ها فرمول مناسبی برای ایجاد محیطی زیباتر برای شما است.

اضافه کردن بافت رنگی

برای ایجاد دید بصری مناسب در فضای اتاق در این مرحله از پیاده سازی سبک دکوراسیون مونوکروم باید به دنبال اضافه کردن بافت های جدیدی با رنگ های هم خانواده باشید.

استفاده از رنگ های نزدیک باعث می شود تا علاوه بر ایجاد تمایز میان وسایل و المان های مختلف موجود در فضای اتاق، از نظر بصری نیز شرایط کاملاً ایده آل باشد. برای مثال می توانید از رنگ فرش کمی ملایم تر نسبت به دیوارهای تیره و یا کمی تیره تر نسبت به دیوارهای روشن استفاده کنید.

انتخاب فرش برای دکوراسیون مونوکروم

یکی از چالش های اصلی در پیاده سازی این سبک از دکوراسیون داخلی انتخاب وسایل مهمی مانند فرش است.

دقت داشته باشید که انتخاب رنگ فرش در چنین دکوراسیونی حتماً باید با ایده و طرح قبلی صورت پذیرد و به دنبال ست کردن فرش های موجود در فرش فروشی نروید. دقت به نکات زیر می تواند شما را در این باره یاری کند:

  • ایجاد تضاد رنگی سبک میان رنگ فرش و تم اصلی دیوارها اولین تکنیک برای چنین دکوراسیونی است تا علاوه ایجاد تمایز میان این دو، زیبایی بصری قابل توجهی نیز در آن ایجاد شود.
  • برای اتاق های بزرگ خانه مانند اتاق نشیمن بهتر است از رنگ فرش های ساده تر استفاده کنید. رنگ هایی که امکان استفاده از مبلمان با رنگ دلخواه و متناسب بر روی آن وجود داشته باشد.
  • فرش تک رنگ بهترین گزینه برای سبک دکوراسیون مونوکروم است.مثل موکت های آرتنوس

دقت کنید که انتخاب فرش برای خانه بیشتر سلیقه ای است و این موارد تنها نکاتی هستند که می توانند سلیقه شما را برای این سبک طراحی بهینه تر نمایند.

موکت خارجی
موکت اروپایی
چمن مصنوعی
موکت سالن آمفی تئاتر
موکت اداری
موکت هتلی
موکت مسکونی
موکت ضد اشتعال
موکت با کیفیت