چمن مصنوعی چند منظوره چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به این سوال که چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره چیست؟ بپردازیم. مهمترین کاربرد چمن مصنوعی چند منظوره استفاده از آن برای ورزشگاه‌های سر پوشیده و سر باز است. مراحل اولیه تولید انواع چمن مصنوعی شبیه به یکدیگر است. اما در مراحل نهایی شرکت‌های تولید کننده چمن مصنوعی با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده برای چمن مصنوعی برخی المان‌ها را به آن اضافه می‌کنند.

چمن مصنوعی قابلیت نصب شدن در همه زمین‌های ورزشی استاندارد را دارد. سایر عوامل محیطی از جمله جنس خاک منطقه یا ناهمواری‌هایی که ممکن است در سطح زمین ورزشگاه وجود داشته باشد مانعی برای نصب چمن مصنوعی به عنوان کف‌پوش ورزشگاه نیست. ناگفته نماند قبل از نصب چمن مصنوعی زمین ورزشی را متناسب با ورزش مورد نظر آماده می‌کنند. اغلب زمین‌های ورزشی سطح صاف و همواری دارند و هیچ مشکلی برای نصب چمن مصنوعی وجود ندارد.

 

چمن مصنوعی زمین فوتبال

پرکاربرد ترین نوع چمن مصنوعی، چمن مصنوعی استفاده شده برای زمین‌های فوتبال است. لازم به ذکر است که فیفا ویژگی‌‌های خاصی را برای چمن مصنوعی استفاده شده در زمین فوتبال در نظر گرفته است، که تولید کنندگان چمن مصنوعی باید این استانداردها را در تولید چمن مصنوعی رعایت کنند. در صورت رعایت نکردن استانداردهای گفته شده زمینی که از این نوع چمن مصنوعی استفاده کرده باشد برای برگزاری مسابقات جهانی مناسب نیست. 

جاروکردن چمن مصنوعی

لازم به ذکر است که در مورد ورزشگاه‌هایی که فوتبال‌های بین‌المللی در آن برگزار می‌شود، قوانین سختگیرانه‌ای وجود دارد. قوانین مورد نظر شامل سخت‌گیری برای کیفیت چمن مصنوعی به کار رفته شده نیز می‌شود. در زمین‌های ورزشی به خصوص زمین فوتبال ارتفاع الیاف تشکیل دهنده چمن مصنوعی بسیار حائز اهمیت است. 

به عنوان مثال اگر الیاف چمن مصنوعی بیش از ۴ سانتی متر ارتفاع داشته باشد، بازیکنان برای بازی بر روی این نوع چمن مصنوعی باید از نوع خاصی کفش استوک‌دار استفاده کنند. اگر ارتفاع الیاف چمن مصنوعی استفاده شده بیش از ۲.۵ سانتی متر باشد، محدودیت زیادی برای بازی روی آن وجود ندارد

چمن مصنوعی در زمین ورزشی

بازیکنان برای فوتبال روی این نوع چمن مصنوعی مجاز به استفاده از انواع کفش اسپورت هستند. شاید دانستن این نکته برای شما جالب باشد که ارتفاع الیاف چمن مصنوعی حتی در برگشت توپ فوتبال نیز موثر است. لازم به توضیح است که فوتبال تنها ورزشی نیست که ارتفاع چمن مصنوعی نصب شده بر روی زمین اهمیت دارد‌.

در سایر ورزش‌ها نوع و ارتفاع چمن مصنوعی به کار رفته شده مهم است. به عنوان مثال در زمین‌های ورزشی که تنیش انجام می‌‌شود باید از چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره استفاده کرد که حداکثر ارتفاع الیاف آن ۲ سانتی متر باشد

مزایا استفاده از چمن مصنوعی

قبل از استفاده از چمن مصنوعی چند منظوره به عنوان کف‌پوش مکان‌های ورزشی از چمن طبیعی برای این مکان‌ها ستفاده می‌کردند. کاشت چمن طبیعی در زمین‌های ورزشی بدون مشکل نیست. چمن طبیعی نیاز به آبیاری، کود‌ دهی، سم پاشی و… دارد که همه این موارد برای باشگاه‌های ورزشی هزینه آور است.

با استفاده از چمن مصنوعی و کاهش هزینه‌های مراقبت از چمن طبیعی در هزینه‌های باشگاه هم صرفه جویی می‌شود. نکته دیگری که درمورد استفاده از چمن مصنوعی وجود دارد این نکته است که چمن مصنوعی در انواع و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود. برای هر یک از فضاهای ورزشی متناسب با ورزشی که در آن مکان انجام می‌شود، می‌توان چمن مصنوعی مناسب را خریداری کرد.

چمن مصنوعی باشگاه ورزشی و پسر بچه در حال بازی فوتبال

ه عنوان مثال چمن مصنوعی استفاده شده برای زمین فوتبال با چمن مصنوعی که برای دومیدانی استفاده می‌شود متفاوت است. حتی رنگ این دو نوع چمن مصنوعی نیز با هم تفاوت دارد.

جنس چمن مصنوعی چند منظوره

جنس مواد اولیه استفاده شده برای تولید چمن مصنوعی تاثیر مستقیمی بر کیفیت آن دارد. بهترین جنس برای ساخت الیاف چمن مصنوعی که در فضای باز استفاده می‌شود، نخ پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. چمن مصنوعی ساخته شده از این الیاف خطر کوفتگی و ضربه‌ دیدگی را کاهش می‌دهد. به طور کلی ایمنی لازم برای بازیکنان را فراهم می‌کند.

موکت خارجی
موکت اروپایی
چمن مصنوعی
موکت سالن آمفی تئاتر
موکت اداری
موکت هتلی
موکت مسکونی
موکت ضد اشتعال
موکت با کیفیت