آیا باید چمن مصنوعی را از یخ زدگی حفظ کرد؟

 

یکی از سوالاتی که این روزها زیاد پرسیده می شود در مورد یخ زدن چمن مصنوعی در سرما و زمستان است.

نگرانی هایی بابت تاثیرات منفی سرما روی کفپوش های چمنی وجود دارد. برخی تصور می کنند که این چمن ها نیاز به رسیدگی و مراقبت های خاصی در فصول سرد دارند.

در مورد بارش برف و اثراتی که روی الیاف چمن می گذارد نیز، دغدغه های زیادی وجود دارد.

 

برای پاسخگویی به این سوالات لازم است تا محصولی به نام چمن مصنوعی بیشتر آشنا شویم. این چمن ها از مواد پلیمری و پلاستیک مانند تهیه می شوند.

در پروسه تولید مواد مذاب به حالت جامد در می آیند و شکل می گیرند. نخ به کار رفته در بافت الیاف چمن مصنوعی از پلیمرهایی نظیر پلی اتیلن و پروپیلن است.

این چمن ها برای شرایط جوی مختلف و فضای بیرون از ساختمان، تولید شده اند. بنابراین می توان انتظار داشت که سرما و گرما تاثیر سویی روی سطح چمن باقی نگذارد.

در مقایسه با چمن کاشته شده می توان گفت که کفپوش های چمن مصنوعی، هیچ آسیبی در زمستان نمی بینند.

چمن طبیعی نسبت به سرما و گرما، حساس است. بر خلاف چمن مصنوعی، چمن کاشته شده تحمل سرمای زمستان و برف را ندارد.

زمین هایی که با چمن طبیعی پوشیده شده اند، در زمستان های سرد به فضایی خشک و بدون استفاده تبدیل می شوند. به همین دلیل در سال های اخیر چمن مصنوعی زمین فوتبال جای چمن های طبیعی را گرفته است.

 

آیا چمن مصنوعی در سرما دچار مشکل می شود؟

در پاسخ به این سوال تنها یک کلمه می توان گفت :” نه

چمن مصنوعی در اثر سرمای زمستان دچار آسیب نمی شود. بارش برف و باران نمی تواند به الیاف چمن آسیب بزند زیرا نخ به کار رفته در بافت، نوعی پلیمر تقویت شده است.

مواد پلیمری در اثر رطوبت به هیچ وجه دچار تغییر رنگ، پوسیدگی و یا فرسایش نمی شوند.

آب و رطوبت نمی تواند در ظاهر و بافت محصولات چمنی تغییر ایجاد کند اما ملاحظاتی در این مورد وجود دارد.

یکی از موارد مهم یخ زدن طرح چمن مصنوعی در سرمای زمستان است. در سرمای شدید، تیغه های پلاستیکی چمن به حالت سفت در می آیند. این موجب می شود که راه رفتن در زمستان برای انسان ها یا حیوانات، خوشایند نباشند.

در واقع الیاف چمن دیگر آن انعطاف و نرمی ندارند و خشک و سفت هستند.

یکی از مشکلاتی که در هوای بسیار شدید اتفاق می افتد سفت شدن تیغه های سطح زمین چمن مصنوعی است. به خصوص اگر در شب قبل باران باریده باشد حتما فردا صبح، کل زمین یخ زده است.

 

یخ زدگی چمن مصنوعی هیچ آسیبی به محصول نمی رساند ولی توصیه می شود که موقع یخ زدن تیغه ها روی چمن مصنوعی، راه نروید.

خطر لغزش و لیز خوردن روی یخ ها همیشه وجود دارد و احتمال آسیب بیشتر است. سر خوردن روی زمین از خطراتی است که در اغلب زمین ها وجود دارد.

از طرفی دویدن روی چمن یخ زده و بازی کردن در زمین چمن، منجر به شکستن تیغه ها می شود و امکان آسیب نیز وجود دارد. بدون تردید نگرانی بابت سرما و یخ زدن چمن مصنوعی وجود ندارد ولی توصیه می شود روی چمن های یخ زده راه نروید.

اجازه دهید تا یخ روی تیغه ها به طور طبیعی آب شود.

 

واکنش چمن مصنوعی در برابر برف چگونه خواهد بود؟

برف ها تاثیر زیادی روی چمن طبیعی می گذارند و موجب از بین رفتن گیاه می شوند ولی بر روی چمن مصنوعی تاثیری ندارند.

در حال حاضر بسیاری از زمین های ورزشی با چمن مصنوعی کفپوش شده است.

چمن مصنوعی در سرما و برف نیز درست به اندازه روزهای آفتابی قابل استفاده است. نیازی نیست تا گرم شدن هوا صبر کنید باشگاه ها از دستگاه های مخصوص برای آب کردن برف روی زمین چمن استفاده می کنند.

این ماشین ها در حین عبور از زمین چمن، دمای لازم برای آب شدن برف ها را فراهم می کنند.

چمن مصنوعی در سرما و زیر برف دچار هیچ مشکلی نمی شود. برای استفاده از زمین ورزشی نیز می توان برف ها را با دستگاه، آب کرد تا زمین آماده شود.

برف های آب شده به سیستم فاضلاب هدایت می شوند و سطح چمن مصنوعی بلافافصله خشک می شود. نیازی به هیچ کار اضافه ای نیست تیغه های پلاستیکی، آب را در خود نگه نمی دارند پس نگرانی بابت خیس بودن سطح چمن، وجود ندارد.

تنها نکته مهم اینست که موقع نصب، عملیات زیرسازی چمن مصنوعی و آماده سازی زمین به درستی انجام شده باشد.

چمن مصنوعی زمین بازی کودکان، فضای سبز شهری، زمین های ورزشی و …. همگی نیاز به زیرسازی دارند.

موقع نصب برای عبور آب حاصل از بارش برف و باران، مجراهایی در زمین ایجاد می شود. آب اضافی به سیستم لوله کشی فاضلاب سرازیر خواهد شد.

لایه زیره چمن مصنوعی شبکه مانند است و آب را به خوبی از خود عبور می دهد. تیغه های نخ چمن روی بکینگ و لایه زیر چمن، نصب شده اند. این لایه از مواد مقاوم تولید شده و دارای روزنه های برای عبور آب به سیستم فاضلاب است.

 

چرا تیغه های چمن در زیر برف، صاف می شود؟

اگر برف زیادی ببارد موجب خم شدن و خوابیدن تیغه های چمن مصنوعی می شود. در این حالت به نظر می رسد که سطح چمن دچار آسیب شده و الیاف چمن مصنوعی، آسیب دیده است. هیچ نگرانی وجود ندارد و با آب شدن برف ها، تیغه های پلاستیکی به حالت قبل بر می گردند.

 

چمن مصنوعی ویلا و حیاط نیز در برف و سرما، آسیب نمی بینند.

اگر برف زیادی باریده است با یک بیل پلاستیکی، محوطه را پاکسازی کنید.

با استفاده از یک چنگک پلاستیکی یا برس غیر سیمی نیز می توانید تیغه ها را شانه کنید تا زودتر به حالت قبلی برگردند.

توصیه می شود برگ ها و مواد اضافی روی چمن مصنوعی را تمیز کنید. برگ های پوسیده و آشغال ها موجب مسدود شدن منفذ سطح چمن می شوند و آب باران روی زمین باقی می ماند.